ZŤP zľava na auto

ZŤP zľava na auto

Samotná kúpa auta pre osobu so zdravotným postihnutím automaticky nezaručuje priamu ZŤP zľavu na auto. ZŤP osoba má však viacero možností na zníženie nákladov spojených s kúpou automobilu.

Získanie ZŤP zľavy na auto od predajcu

Niektorí automobiloví predajcovia poskytujú osobitné výhody a zľavy pre ZŤP osoby na nákup nových aj ojazdených áut. Keďže sa jedná o komerčné spoločnosti, poskytnutie zľavy pre ZŤP nie je automatické a garantované zákonom. Vždy odporúčame informovať sa priamo u predajcu, či je možné získať ZŤP zľavu na auto.

Peňažný príspevok na kúpu auta od štátu

Ak kupované auto bude slúžiť na zabezpečenie mobility osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, môžete podať žiadosť o peňažný príspevok na jeho nákup. Nutné je splniť viaceré podmienky, ktoré nájdete na stránkach Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.

Oslobodenie od dane z motorových vozidiel

Osoby so zdravotným postihnutím môžu byť oslobodené od dane z motorových vozidiel. Na získanie tohto oslobodenia musia splniť podmienky príslušného úradu. Keďže podmienky sa neustále menia odporúčame pre viac informácií kontaktovať priamo Daňový úrad, prípadne Ministerstvo dopravy a výstavby.

Zľava na DPH na auto

Ak kupované auto bude slúžiť na osobnú prepravu ZŤP osoby, môže mať osoba so zdravotným postihnutím nárok na zníženú sadzbu dane z pridanej hodnoty. Aktuálne platné podmienky nájdete na stránkach Daňového úradu SR.

Výhodnejšie financovanie nákupu nového auta

Banky a finančné inštitúcie často poskytujú na nákup auta osobitné úvery alebo financovanie pre osoby so zdravotným postihnutím. Na takúto možnosť sa môžete informovať priamo vo vašej banke a znížiť si tak finančné zaťaženie pri kúpe nového auta.

Odporúčanie na záver pre získanie ZŤP zľavy na auto

Máte v pláne kúpu auta a ste držiteľom platného ZŤP preukazu? Ešte pred samotnou kúpou odporúčame kontaktovať príslušné úrady, aby ste získali všetky potrebné informácie o dostupných zľavách a výhodách, na ktoré môžete mať ako ZŤP osoba nárok. Každý prípad poskytnutia alebo neposkytnutia konkrétnej výhody je individuálne posudzovaný a podmienky, ktoré je potrebné splniť sa často menia. Preto je optimálne sa bezprostredne pred kúpou poradiť s odborníkmi. Len tak máte záruku, že neprídete o žiadnu z výhod, na ktorú ste mali ako osoba s ŤZP nárok. Často už nie je možné si ZŤP zľavu na auto uplatniť dodatočne.

Zdieľať informácie k téme ZŤP zľava na auto na Facebooku

Stačí kliknúť na ikonku a môžete sa o tip na využitie ZŤP preukazu podeliť s priateľmi a v celiatických skupinách na sociálnych sieťach.

Zaujali vás tipy na získanie ZŤP zľavy na auto? Objavte aj ďalšie výhody preukazu ZŤP:

Zobraziť všetky výhody ZŤP preukazu