Salzburg bezlepkové reštaurácie

V Salzburgu platí, že v podstate všade v meste sa bezlepkáč nemá problém najesť. Aj keď majú v jedálnom lístku jedlo označené ako lepkové, vedia ho vo väčšine prípadov pripraviť aj bezlepkovo, prípadne vám ochotne odporučia alternatívu. V Rakúsku sa označujú alergény v stravovacích zariadeniach veľkými písmenami, konkrétne pre obilniny a lepok sa používa písmeno A. Salzburgské typické jedlá vo veľkej miere zahŕňajú pokrmy z mäsa (najmä z bravčového a hovädzieho) ako guláš, rezne, párky či Schweinbraten – pečené bravčové mäso a zo sezónnej zeleniny. K najväčším špecialitám patria aj svetoznáme Mozartkugeln a jedinečný dezert Salzburger Nockerl pripravovaný zo snehu z vaječných bielkov a ovocia. Tradíciu tu má aj pivo, najmä Stiegl a Augustiner. Obľúbená je aj pálenka – Schnaps. V sezóne určite vyskúšajte Sturm – burčiak. Pripravte sa ale na násobne vyššiu cenu burčiaku ako na slovenských vinobraniach. V tomto článku sa dozviete, ktoré podniky rozhodne navštíviť, aby ste si tradičné rakúske špeciality vychutnali aj ako bezlepkáč.

Restaurant Stiegl-Keller
tradičné rakúske špeciality aj v bezlepkovom prevedení

Festungsgasse 10, 5020 Salzburg, Rakúsko

Bezlepkové reštaurácie Salzburg

Táto piváreň s reštauráciou je miesto, ktoré by ste mali rozhodne navštíviť. Nachádza sa pod hradom a z ich záhrady je perfektný výhľad na GlockenSpiel, zvonkohru, ktorá zvoní 3 krát denne. Okrem prostredia typického pre Salzburský podnik, čašníkov oblečených v typických Lederhose a výhľadu tu nájdete aj skvelé pivo a jedlo. V menu si viete vybrať aj bezlepkové jedlo, prípadne Vám personál rád poradí, či vedia pripraviť Vami vybrané jedlo aj v bezlepkovej verzii. V menu majú aj 1 druh bezlepkového fľaškového piva. Reštaurácia je pre svoju obľúbenosť často plne obsadená, preto si pre istotu rezervujte stôl ideálne deň dopredu.

bezlepková piváreň Salzburg
Salzburg bezlepková reštaurácia Stiegl
bezlepková reštaurácia v Salzburgu

Augustiner Bräu
bezlepkový guláš v legendárnom pivovare

Augustinergasse 6A, 5020 Salzburg, Rakúsko

Sazburg Augustiner bezlepkové jedlo

Ide o slávny pivovar s tradíciou, ktorý prevádzkujú mnísi. Pivo vám načapujú priamo z narazeného suda. Podávajú síce len jeden druh a bezlepkové pivo vám nenačapujú, ale každopádne ide o zážitok, ktorý treba vidieť. Pred záverečnou vyháňajú hostí zhasnutím svetiel, čo sprevádza hlasný piskot hostí. Priestory sú úchvatné a v lete môžete sedieť aj na priestrannej záhradke a popíjať limonádu, či jesť niečo z bufetov, kde si určite vyberie aj bezlepkáč. Zrejme ich pobočkou je aj podnik Goldene Kugel (Judengasse 3, 5020 Salzburg, Rakúsko), v ktorom je podobná atmosféra, čapujú Augustiner a servírujú tradičné rakúske jedlá. Po opýtaní sa čašníka na „gluten frei“ ma zaviedol priamo za kuchárom a ten mi ukázal, aké možnosti mi vie ponúknuť. Vybrala som si hovädzí guláš so zemiakmi a musím napísať, že bol chuťovo dokonalý.

bezlepková reštaurácia salzburg
Salzburg Augustiner gluten free
bezlepkové reštaurácie v Salzburgu

Café Mozart
bezlepkové koláče a Salzburger Nockerl

Getreidegasse 22, 5020 Salzburg, Rakúsko

bezlepkové Nockerl Salzburg

Perfektná kaviareň s reštauráciou na známej Getreidegasse ponúka pre celiatikov viacero druhov koláčikov a čo je najlepšie, vďaka tomuto podniku môžete ochutnať aj slávne Salzburger Nockerl. Je to tradičný dezert reprezentujúci 3 kopce Salzburgu vyrobený z vaječných bielkov a poliaty ovocnou redukciou. Mňa síce chuťovo veľmi neohúril, ale určite treba vyskúšať.

bezlepkový koláč v salzburgu bezlepková kaviareň
salzburg cafe mozart gluten free
bezlepková cukráreň Cafe Mozart

Cafe Konditorei Fürst
bezlepkové Mozzart gule

Brodgasse 13, 5020 Salzburg, Rakúsko

salzburg bezlepkové reštaurácie

Miesto, kde kúpite tie pravé Mozartkugeln – Mozartove gule, úžasný dezert z pistáciového marcipánu, nugátu a čokolády zabalený v modro-striebornom obale. Najlepšie na nich je to, že sú bezlepkové. Ostatné obchody so suvenírmi, ktoré tieto bonbóny ponúkajú nie sú originál. V Salzburgu majú niekoľko pobočiek, pričom na Brodgasse 13 si viete aj pohodlne sadnúť a vychutnať aj iné koláčiky pri kávičke. Mali aj jeden druh bezlepkového

Furst Konditorei bezlepkový koláč Salzburg
bezlepková kaviareň furst konditorei gluten free
bezlepková kaviareň Furst Konditorei bezlepkové Mozartove gule

Pizza & Pasta – Spaghetti & Co
bezlepková pizza a cestoviny

Getreidegasse 14, 5020 Salzburg, Rakúsko

bezlepkové lasagne v Salzburgu

Talianska reštaurácia ponúkajúca bezlepkovú pizzu, cestoviny a lasagne nachádzajúca sa na hlavnej nákupnej ulici. Ak ste milovníkom talianskeho jedla, máte obed vyriešený.

salzburg gluten free spaghetti
bezlepková reštaurácia bezlepkové špagety
bezlepkové špagety Salzburg

Restaurant Zum Eulenspiegel Salzburg
bezlepkové jedlá

Hagenauerpl. 2, 5020 Salzburg, Rakúsko

bezlepková ryba Salzburg

Vždy plná príjemná reštaurácia, ktorú kedysi navštevoval aj Mozartov otec. Opýtala som sa čašníčky na možnosti bezlepkových jedál a veľmi ochotne mi poradila. Dala som si výbornú rybu z ich vlastnej bio farmy a bola veľmi chutná. Túto historickú reštauráciu nájdete oproti Mozartovmu rodnému domu a hneď vedľa prevádzky Starbucks.

Salzburg bezlepková reštaurácia
salzburg zum eulenspiegel gluten free

Joseph Brot
bezlepkový kváskový chlieb

Münzgasse 2, 5020 Salzburg, Rakúsko

bezlepkový chlieb salzburg

Ide o sieť pekárni v Rakúsku, ktorá ponúka bezlepkový kváskový chlieb a aj nejaké koláčiky. V Salzburgu som ich žiaľ nenavštívila, ale určite sa skúste zastaviť, keď pôjdete okolo, možno budete mať šťastie.

Bärenland
bezlepkové cukríky

Linzer G. 14, 5020 Salzburg, Rakúsko

bezlepkové gumené medvedíky Salzburg

Obchodík so sladkými gumenými cukríkmi. Všetky boli označené ako bezlepkové – gluten frei. Milovníci gumených medvedíkov tento obchod určite nemôžu vynechať.

Obchody 

salzburg bezlepkové potraviny

Čo sa týka supermarketov a obchodov s potravinami, všeobecne v Rakúsku nie je s bezlepkovým sortimentom vôbec žiadny problém. Skoro v každom supermarkete nájdete široký výber bezlepkového pečiva alebo snackov. Bezlepkové pečivo určite nájdete napríklad v sieťach Hofer, Lidl, Billa či Spar.

bezlepkové obchody v Salzburgu
bezlepkové potraviny v Salzburgu
bezlepkové potraviny Salzburg gluten free

Ďalšie podniky s možnosťou bezlepkového stravovania, ktoré sme zatiaľ nenavštívili:

Die WeisseRupertgasse 10, 5020 Salzburg, Austria – piváreň, ktorá podáva niektoré bezlepkové jedlá, napríklad typické Bratwurst – biele klobásy a bezlepkové pivo

Ristorante BeccofinoRupertgasse 7, 5020 Salzburg, Austria 5020 – pizzeria, ktorá má na jedálnom lístku aj bezlepkovú pizzu

Zdieľať článok na Facebooku

Stačí kliknúť na ikonku a môžete sa o článok podeliť s priateľmi v ZŤP a celiatických skupinách na sociálnych sieťach.

Objavte ďalšie bezlepkové reštaurácie a tipy pre cestovanie so ZŤP. Prečítajte si aj články: