Praha bezlepkové reštaurácie

Mesto, o ktorom sa hovorí, že pivo je v ňom lacnejšie ako voda. Ako predjedlo môžete ochutnať pražskú šunku nakrájanú na tenké plátky s chrenom a uhorkou (samozrejme bez chleba) alebo tatarák. Z tradičných polievok prevládajú buď klasické zeleninové, kulajda alebo bramboračka s hubami a ako hlavné jedlo jednoznačne sviečková na smotane, vepřo-knedlo-zelo, guláš, rezne či kačka a ako dezert jablčná štrúdľa. Špecialitou sú aj obložené chlebíčky. V stánkoch s rýchlym občerstvením sa najčastejšie ponúka klobása, párok v rožku a zemiakové placky. Veľmi obľúbené sú hospody a pivnice zamerané na fanúšikov piva. Zaujímavosťou je nápoj zvaný magické oko pozostávajúci z krígla piva, do ktorého sa vhodí poldecák zeleného (pepermintový likér). Tento nápoj sa vo všeobecnosti nepovažuje za veľmi obľúbený. Ako sami vidíte, tradičná česká kuchyňa nie je veľmi gluten free friendly (to však platí aj o slovenskej). Nižšie spomíname niekoľko bezlepkových reštaurácií v Prahe, kde sa prestravujete aj keď ste na bezlepkovej diéte.

Good Food Coffee & Bakery
bezlepkové trdlo

Karlova 160/8, 110 00 Staré Město, Česko

Praha bezlepkový trdelník so zmrzlinou Good Food

V centre Prahy narazíte na každom rohu na stánky ponúkajúce Tradičné české trdlo, čo je vlastne trdelník naplnený zmrzlinou. Je to naozaj mňamka. Samozrejme trdelník je lepkový a teda celiatik si vo väčšine prípadov musí nechať zájsť chuť. Neďaleko Karlovho mostu je však prevádzka Good Food, ktorá vyrába aj trdelník v bezlepkovej verzii. Trdelníka s posýpkou sa síce nedočkáte, ale môžete si vybrať z rôznych druhov výbornej zmrzliny, ktorou vám ho naplnia. Pre nás je to podnik, do ktorého sa najviac tešíme pri každej návšteve Prahy.

Praha bezlepkové trdlo so zmrzlinou
Prague gluten free chimney cake
Bezlepkové trdlo trdelník praha

Café Creperie Pod Věží
bezlepkové palacinky

Dražického nám. 64, 118 00 Malá Strana, Česko

Prevádzka neďaleko Malostranských mosteckých veží predáva bezlepkové palacinky s rôznymi náplňami v sladkej aj slanej verzii.

Bassotto
bezlepková pizza, zákusky a pečivo

Pštrossova 1926/4, 110 00 Nové Město, Česko

bezlepkové reštaurácie praha bassotto

Bezlepková pekáreň, kaviareň a vináreň, ktorá ponúka bezlepkovú pizzu a pečivo. Perfektný podnik s talianskym kuchárom, ktorý Vám upečie originálnu taliansku pizzu (samozrejme bezlepkovú) v klasickej bielej alebo netradičnej celozrnnej tmavej verzii. Okrem toho máte na výber z rôznych druhov slaného a sladkého gluten free pečiva a zákuskov ako sú bageta, žemle, croissant, tartaletka, chlieb. Obsluha bola veľmi milá, mohli sme prísť aj so psíkmi, ktorým hneď priniesli vodu. Potvrdzujem, že pistáciová tartaletka bola famózna, tak ako aj pizza. Podnik sa nachádza kúsok od pamätníka hrdinov heydrichiády, ktorý tiež odporúčame navštíviť.

bezlepková pekáreň Praha
bezlepková pizza praha
gluten free Praha

Alriso Risotteria Italiana
bezlepkové talianske jedlá

Betlémské nám. 11/259, 110 00 Staré Město, Česko

Praha bezepkové reštaurácie

Rodinná talianska trattoria s pekným sedením na námestíčku, ktorá pri varení používa najmä ryžu a ryžovú múku. Celiatik sa tu teda vie kompletne najesť. Jedlá v jedálnom lístku sú možno o niečo drahšie, ale od pondelka do piatku ponúkajú aj denné menu, ktoré je vo výhodnej cene. V tesnej blízkosti podniku sa nachádza Betlémska kaple.

Angelato
bezlepková zmrzlina

Rytířská 27, 110 00 Staré Město, Česko

bezlepková zmrzlina Praha Angelato

Obchodíky s výbornou zmrzlinou vyrábanou remeselným spôsobom z kvalitných surovín bez umelých prísad. Všetky zmrzliny (okrem sušienkovej) sú bezlepkové a máte možnosť si ich dať v bezlepkovom kornútku. Kornútok je výborný sladký a chrumkavý. Prevádzky nájdete v týchto lokalitách: Můstek, Újezd, Dejvice a Břevnov.

Pizza Coloseum
bezlepková pizza

Václavské nám. 799/48, 110 00 Nové Město, Česko

Sieť reštaurácií, v ktorej si môžete dať bezlepkovú pizzu či cestoviny, pričom dbajú na oddelený proces prípravy, aby sa vyhli krížovej kontaminácii. Väčšinu surovín dovážajú priamo z Talianska. Jednou z možností je aj bezlepkový chlebík s bylinkovým maslom ako predjedlo. Všetky bezlepkové varianty majú označené v jedálnom lístku. Prevádzky v Prahe nájdete aj na adresách: Na Poříčí 1042/16 110 00 Praha 1, Nádražní 25, 150 00 Praha 5 (Zlatý Anděl), Sokolovská 209 190 00 Praha 9 (Vysočany) a Květnové nám. 5, 252 43 Průhonice.

GROM gelaterie
bezlepková zmrzlina a croissanty

Masarykovo nábř. 250/1, 110 00 Nové Město, Česko

bezlepková zmrzlina Praha

Zmrzlináreň, ktorá ponúka čisto bezlepkové produkty. Okrem bezlepkových kornútkov, zmrzliny a sorbetov tu kúpite aj bezlepkové sušienky rôznych príchutí, Pan Gelato (teplý croissant s gelato náplňou), studené a teplé nápoje, sladké pomazánky a džemy. Ich zmrzlinu v kelímkoch si viete zakúpiť aj v obchodných reťazcoch Tesco, Billa, Albert, Marks&Spencer a La Formaggeria.

Bageterie Boulevard
bezlepkové bagety a polievky

Kamzíková 544/1, 110 00 Staré Město, Česko

bezlepková bageta Praha

Túto prevádzku určite poznáte aj zo Slovenska. Ide o sieť bagetérií rozmiestnených po celej Prahe, ktoré okrem iného ponúkajú aj chrumkavé bezlepkové bagety a výborné polievky. Nie všetko je síce bezlepkové, ale ponuka pre bezlepkáčov je super. Vyzdvihujeme najmä skvelú hráškovú polievku s mätou. Upozorňujeme, že patatas, teda zemiaky bezlepkové nie sú, ale vraj sa na ich bezlepkovej verzii pracuje.

bezlepková bagetéria praha bezlepková polievka
bezlepková reštaurácia boulevard praha
bezlepková bageta praha

Sklizeno
bezlepkové pečivo

Plzeňská 8, 150 00 Praha 5-Smíchov, Česko

Praha bezlepkové sklizeno

Obchod s regionálnymi aj svetovými lahôdkami. Pečú aj čerstvé pečivo. V Česku majú viacero pobočiek. Niekoľko obchodov je aj v Prahe. V ponuke nájdete aj bezlepkové chlebíky, rožky, bagety, sladké aj slané pečivo. Okrem pekárenských výrobkov bez lepku si môžete kúpiť aj pochutiny ako bezlepkové krekry. My sme obchod navštívili vo večerných hodinách, takže výber sme už mali obmedzený. Napriek tomu sme si vedeli vybrať aj pečivo bez lepku a viac druhov chlebíkov. Chuťovo je pečivo naozaj veľmi dobré. K dispozícií je aj e-shop.

Praha bez lepku Sklizeno
Praha bezlepkové pečivo

Babiččina spíž
bezlepková pekáreň

Hradební 1044/14, 110 00 Staré Město, Česko

praha bezlepková pekáreň

Čisto bezlepková pekáreň v centre Prahy. Kontaminácie lepkom sa teda nemusíte obávať. Ponúka aj pekárenské výrobky bez cukru, mlieka, sóje, a palmového tuku. V podniku si viete aj posedieť pri káve alebo čaji. Pochutíte si na sladkom či slanom pečive, koláčoch, štrúdľach, bábovkách, tortách alebo obložených bagetách. My sme si kúpili bagel s volským okom, chlieb, žemle a medovú guličku, ktoré boli výborné. Vyskúšali sme aj donut, ktorý vyzeral veľmi lákavo, bol síce chutný, ale išlo skôr o bábovkové cesto ako donut. Klasický smažený donut ako šiška teda nečakajte.

Babiččina spíž Praha bez lepku

Bezlepková Anežka
výdajné automaty

Skandinávská 144/25, 155 00 Praha 13-Třebonice, Česko

bezlepkové frgály

Na niekoľkých miestach v Prahe (ale aj v iných českých mestách) sú rozmiestnené výdajné automaty s bezlepkovými frgálmi. Frgál je druh sladkého pečiva, ktorý sa tradične vyrába v Čechách vo Valašsku. Najčastejšie sa robia makové, lekvárové (povidlové), tvarohové či hruškové. Z automatu si jednoducho môžete takúto pochúťku zakúpiť aj v bezlepkovej verzii. Frgály sú uložene v papierových krabiciach (ako krabice na pizzu) a zafóliované. V automate sa nachádzajú aj lepkové frgále, to sú tie v ozdobnej krabici. Bezlepkový frgál je v klasickej papierovej krabici s nálepkou. Frgále sú označené, takže ak budete pozorne čítať, nemali by ste si ich pomýliť. My sme vyskúšali príchuť povidlová mřížka a musíme uznať, že tento bezlepkový frgál bol fantastický. Musíme vyzdvihnúť aj možnosť objednať si frgál aj cez internet na ich webovej stránke, ktorý vám doručia prostredníctvom zásielkovne. V Prahe nájdete automaty s frgálmi na týchto mietach: Přetlucká 3295/50, Archeologická 2256/1, Novodvorská 1800/136, Kolbenova 1141/35 a Skandinávská 144/2.

bezlepková Anežka frgál Praha

Restaurant Gaston
bezlepkové jedlá v Pražskej ZOO

U Trojského zámku 120, 171 00 Praha-Troja, Česko

V ZOO Praha našťastie tiež mysleli aj na celiatikov a v reštaurácii Gaston je k dispozícii aj menšia bezlepková ponuka.

McDonald’s
bezlepkové burgre

Václavské nám. 9, 110 00 Nové Město, Česko

Praha bezlepkový mcdonald gluten free

Ide síce o fast food, ale bezlepkáč sa aspoň nemusí obávať krížovej kontaminácie. Podobne ako na Slovensku, bezlepkové sú hranolky, zmrzliny (samozrejme mimo kornútkov a pri McFlurry treba dávať pozor na polevy a posýpky), záhradný šalát, mliečne koktejly a niektoré burgre. V Česku sú z hovädzích burgrov bezlepkové McRoyal, McRoyal Double, Single Big Tasty Bacon a Double Big Tasty Bacon. Je nutné si však špeciálne požiadať o bezlepkovú žemľu. Na krabičke máte následne prilepený lístoček s informáciou, že ide o bezlepkový burger. Kaviareň McCafé ponúka aj bezlepkový arašidový koláčik.

Sisters Bistro

39, Dlouhá 727, Staré Město, 110 00 Praha, Česko

bezlepkové chlebíčky

Podnik, ktorý ponúka lahôdky studenej kuchyne ako chlebíčky a kanapky. Nájdete tu chlebíčky s domácou majonézou a aj tradičnými českými šalátmi. Na počkanie vám pripravia kanapky a chlebíčky aj v bezlepkovej verzii. Ako bezlepkáč si môžete pochutnať aj na studených šalátoch, pomazánkach, nakladanom hermelíne či buřte.

Praha gluten free

Obložené chlebíčky sa zrodili v období prvej republiky v lahôdkarstve v Prahe. Za ich vznikom stojí Jan Paukert a jeho chlebíčky si obľúbila aj vtedajšia smotánka. Bohužiaľ bezlepkáč nemá veľa možností kde si kúpiť bezlepkové obložené chlebíčky a väčšinou si ich musí pripraviť sám. Je skvelé, že v Sisters Bistro myslia aj na bezlepkáčov a takmer všetky chlebíčky z ich ponuky vedia pripraviť v bez lepku. My sme si veľmi pochutili. Bistro nájdete na uliciach Dlouhá 39 a Spálená 75/16 v Prahe.

Tom’s Burger

Westfield Chodov – Roztylská 2321/19, 148 00 Praha 4 – Chodov

bezlepkový burger Praha

Reštaurácie Tom’s Burger ponúkajú viacero druhov hovädzích burgrov, grilované kuracie prsia či grilovanú zeleninu v žemli. Okrem burgrov si môžete kúpiť aj šaláty. Skvelé je, že burger si môžete objednť aj do bezlepkovej žemle (bulky) za príplatok. Tieto reštaurácie nájdete na 3 miestach v Prahe. Jedna z nich sa nachádza len cca 5 min od slávneho orloja. Túto pobočku nájdete na ulici Valentinská 9. Ďalšie môžete navštíviť v obchodných centrách Westfield Chodov a Centrum Černý Most.

bezlepková žemľa Praha

Habanero Mexican Grill

Westfield Chodov – Roztylská 2321/19, 148 00 Praha 4 – Chodov

Toto rýchle občerstvenie, ktoré ponúka mexickú kuchyňu má v ponuke aj niekoľko bezlepkových jedál. Vybrať si budete môcť bezlepkové tacos, bezlepkové enchiladas, bezlepkové chilli con carne alebo bezlepkové flautas. K dispozícii je aj bezlepková polievka sopa de tortilla a bezlepkové nachos s guacamole. Tieto reštaurácie môžete navštíviť v obchodných centrách na niekoľkých miestach v Prahe. Konkrétne v OC DBK Budějovická, Galerie Butovice, Westfield Chodov a Arkády Pankrác.

Švejk Restaurant U Karla – zatvorené

Bezlepkové reštaurácie v Prahe

Pred pár rokmi existovala v Prahe perfektná reštaurácia Švejk Restaurant U Karla, ktorá sídlila na Křemencovej 7, hneď vedľa vyhláseného podniku U Fleků. Mohli ste si v nej užiť typickú atmosféru českej hospody. Ponúkala veľmi chutné tradičné české jedlá v bezlepkovej verzii a aj bezlepkové pivo. Prevádzka je už bohužiaľ zrušená, takže ju zbytočne nehľadajte. Je to veľká škoda. Momentálne fungujú ako eshop, ale zatiaľ sme ich služby nevyužili.

Praha bezlepkové reštaurácie
Gluten free reštaurácie Praha

Ďalšie podniky s možnosťou bezlepkového stravovania, ktoré sme zatiaľ nenavštívili:

Restaurace U Agamy – gluten free – 35, Štítného 202, 130 00 Praha 3, Česko – reštaurácia pripravujúca tradičné české bezlepkové jedlá vrátane knedlíkov a omáčok, majú bezlepkové pivo Ferdinand.

Cafe WaffleFrancouzská 230/10, 120 00 Vinohrady, Česko – bezlepkové wafle.

Pepenero Pizza & PastaBílkova 132/4, 110 00 Josefov, Česko – tradičné talianske jedlo, na požiadanie pripravia aj bezlepkové.

Cukrárna Buchta- Národní obrany 824/35, 160 00 Praha 6-Bubeneč, Česko – bezlepková cukráreň.

MaLi BISTRO – Freyova 247/13, 190 00 Praha 9, Česko – bistro s bezlepkovou ponukou – najmä pizza a burgre. 

Kavárna Kočičí Praha – Michalská 430/3, 110 00 Staré Město, Česko – viete sa tu zahrať s mačičkami a navyše v ponuke majú aj bezlepkové koláčiky.

Tree sistersRumunská 25, 120 00 Vinohrady, Česko – kaviareň s vlastnou výrobou veganských koláčikov, pričom sú aj bezlepkové.

Svět bez lepkuPod baštami 277/4, 160 00 Praha 6-Hradčany, Česko alebo nám. Bratří Synků 399/13, 140 00 Praha 4-Nusle, Česko – predajne s veľkým množstvom bezlepkových výrobkov – najmä pečivo, okrem Prahy ich nájdete aj v Brne a Ostrave.

KnedlínNárodní 115/24, 110 00 Nové Město, Česko – bistro v centre Prahy, ktoré ponúka sladké a slané knedlíky, niečo ako parené buchty. Niektoré z nich majú aj v bezlepkovej verzii. Treba si však dávať pozor na kontamináciu, nakoľko nejde o čisto bezlepkovú prevádzku.

Divadelní kavárna Studio DVA  – Václavské nám. 56, 110 00 Nové Město, Česko – podnik v centre, ktorý ponúka bezlepkové raňajky a aj bezlepkové denné menu. V rámci obedového menu môžete mať šťastie aj na bezlepkový vyprážaný karfiol, rezeň, palacinky či quesadillu. Raňajky – možnosť aj bezlepkového pečiva. Samozrejmosťou je výber bezlepkových dezertov.

 

Zdieľať článok na Facebooku

Stačí kliknúť na ikonku a môžete sa o článok podeliť s priateľmi v ZŤP a celiatických skupinách na sociálnych sieťach.

Objavte ďalšie bezlepkové reštaurácie a tipy pre cestovanie so ZŤP. Prečítajte si aj články: