Viedeň bezlepkové reštaurácie

Rakúsko je krajina, v ktorej celiatik nemá so stravovaním vôbec problém. To platí aj o hlavnom meste. Viedeň je plná prevádzok či už kaviarní, vinární (Heuriger), reštaurácií, bistier (Beisel), v ktorých personál presne vie, čo to znamená gluten frei. Aj keď sa ocitnete v obyčajnom podniku – hoci aj v stánku s párkami (Bratwurst), väčšinou nemajú problém vám pripraviť bezlepkové jedlo či priniesť bezlepkové pečivo. Napriek tejto výhode vám však odporúčame navštíviť overené podniky, kde sú na celiatikov už predom pripravení. Ich zoznam nájdete v článku. Vychutnať si môžete pravý viedenský rezeň z teľacieho mäsa (Wienerschnitzel vom Kalb), ktorý sa tradične podáva so zemiakovým šalátom, hovädzí vývar s Leberknödel (pečeňová haluška), Knödel (knedlíky) na rôzne spôsoby, Palatschinken (palacinky) zvyčajne s marhuľovým džemom či orieškami, Apfelstrudel (jablková štrúdľa), populárnu Sachertorte, ku ktorej sa skvele hodí viedenská káva – Melange. Určite nevynechajte aj niektorý z tradičných hostincov (Gasthaus), kde si vychutnáte bezlepkové pivo. V Rakúskych podnikoch sa alergén – obilniny označujú písmenom A.

Gasthaus zum Wohl

Stumpergasse 61, 1060 Wien, Rakúsko

Viedeň bezlepkové reštaurácie

Všetko, čo nájdete v tejto reštaurácii je bezlepkové a bezlaktózové. Pri príprave jedál využívajú čerstvé regionálne suroviny. Môžete sa tešiť na typické rakúske špeciality ako sú klasický Wiener Schnitzel, Nockerl – niečo ako halušky, hovädzí vývar s Leberknödel. Istotne vás poteší aj tatarák, domáci chlieb, palacinky s domácim marhuľovým džemom, jablková štrúdľa či bezlepkové čapované pivo z pivovaru Gusswerk v Salzburgu. Podnik má príjemnú atmosféru a obsluhu. Keďže je všetko bezlepkové, nemusíte sa obávať žiadnej kontaminácie a s pokojom si vychutnávať jedlo. My sme ochutnali brusketu, hovädzí vývar s Leberknödel, legendárny viedenský teľací Schnitzel so zemiakovým šalátom a špargľový šalát s jahodami. Boli sme veľmi spokojní. Všetkým odporúčame.

Viedeň bezlepkové reštaurácie Gasthaus zum Wohl
Leberknodel bez lepku Viedeň
bezlepková brusketa Viedeň

Kurkonditorei OBERLAA

Neuer Markt 16, 1010 Wien, Rakúsko

Historická a typická viedenská kaviareň a cukráreň, ktorá síce nie je 100% bezlepková, ale ponúka možnosti aj pre celiatikov. Okrem bezlepkových majú aj viacero bezlaktózových dezertov. Nájdete tú bezlepkový Chocolate mousse koláčik, Hollander, Esterházy Schnitte, či makronky. Navyše majú veľa pobočiek po celej Viedni, čo je veľká výhoda. Ochutnali sme väčšinu bezlepkových dezertov a sú naozaj výborné.

bezlepková Viedeň
bezlepkové reštaurácie Viedeň
Viedeň bez lepku

Café Grüner Salon

Hirschengasse 8, 1060 Wien, Rakúsko

bezlepková kaviareň Viedeň

Ak máte chuť na luxusné víkendové raňajky určite navštívte tento 100% bezlepkový podnik. Otvorené je však len od piatka do nedele (9-16 hod).

O’mellis

Am Hbf 1, 1100 Wien, Rakúsko

bezlepkový muffin Viedeň

Džúsový a smoothie bar sa nachádza na niekoľkých miestach vo Viedni. My sme ich navštívili na hlavnej vlakovej stanici. V ponuke mali bezlepkové muffiny – čučoriedkový a čokoládový (veľmi sa podobal na ten, čo majú v Billa Plus, tak je možné, že je to ten istý), bezlepkové snacky zo sušeného ovocia a kokosu a tekvicové, bylinkové a mandlové bezlepkové krekry.

bezlepkové jedlo Viedeň

Ausnahmsweise 

Hofmühlgasse 18/5, 1060 Wien, Rakúsko

Vienna gluten free

Tento nenápadný podnik sa nachádza neďaleko Mariahilfer Straße. Menšia kaviareň, ktorá je 100% gluten free vás prekvapí veľkým výberom rôznych druhov bezlepkových a vegánskych koláčikov a pečiva.

Aida

Mariahilfer Str. 101, 1060 Wien, Rakúsko

Viedeň bez lepku Aida

Ide o sieť cukrární, ktoré majú vo Viedni dlhú tradíciu. Ponúkajú niekoľko bezlepkových koláčikov, nájdete tu napríklad Brownie, Caprese alebo makový koláčik. Majú aj bezlepkové makronky. Nájdete viacero pobočiek po celej Viedni (aj na letisku) a ľahko vás upúta svojou typickou krikľavo ružovou farbou. Ochutnali sme bezlepkový zákusok Caprese, ktorý pripomínal bábovku.

viedeň aida gluten free
bez lepku Viedeň celicesty

Café Mozart

Albertinapl. 2, 1010 Wien, Rakúsko

Dobová kaviareň, nachádzajúca sa neďaleko Albertiny v centre mesta, ktorú radi navštevovali rôzne historické osobnosti ponúka aj niekoľko bezlepkových koláčov. Rovnaká ponuka koláčov je aj v Café Landtmann. Môžete si sem skočiť na kávu a bezlepkový zákusok napríklad po návšteve Albertiny, ktorá ponúka kultúrny zážitok.

Simply Raw Bakery (Vegan) – ZATVORENÉ

Drahtgasse 2, 1010 Wien, Rakúsko

Viedeň bezlepkové reštaurácie

Vegánska kaviareň a koláčikovňa ponúkajúca nádherne vyzerajúce raw produkty. Je veľmi vyhľadávaná a obľúbená. My sme mali dokonca problém nájsť voľný stôl. Na výrobu používajú najmä ovocie, zeleninu, orechy, semienka a rôzne bylinky. Okrem koláčov si tu môžete dať aj amarantový chlebík s avokádom, waffle či bagel s falošným lososom. Porcie sú veľmi veľké a poriadne zasýtia. Bohužiaľ aktuálne je už podnik zatvorený, ale má ho prebrať nový majiteľ a sľubujú, že značka zostane zachovaná, tak snáď ešte bude možnosť ich navštíviť.

Ďalšie bezlepkové možnosti vo Viedni

Vapiano Viedeň bezlepková pizza

Vo Viedni, rovnako ako v iných hlavných mestách sa stretnete aj so známymi reťazcami ktoré majú v ponuke aj bezlepkové jedlo. V Hard Rock Café Viedeň si môžete objednať bezlepkové burgre, steaky, kuracie krídelká, šaláty a z dezertov bezlepkové brownie. Vapiano ponúka bezlepkovú pizzu, zoodles – cukinové cestoviny a taliansky dezert – bezlepkové firenzini. V McDonald’s si môžete dať niekoľko druhov bezlepkových burgrov.

bezlepkový burger Viedeň Hard Rock Café

Obchody 

bezlepkové potraviny Viedeň

Bezlepkové potraviny vo Viedni nájdete takmer v každom supermarkete. Viacero druhov chlebíkov, pečiva, cestovín a snackov majú obchody ako Billa, Merkur, Spar, Hofer, Lidl, či DM. Veľký výber bezlepkových produktov má aj bio obchod Denn’s Organic Store. Billa Plus má k dispozícii aj čerstvé bezlepkové pečivo. Nám veľmi chutili rožky a čokoládové muffiny.

Ďalšie podniky s možnosťou bezlepkového stravovania, ktoré sme zatiaľ nenavštívili:

Gasthaus am PredigtstuhlOberwiedenstraße 34, 1170 Wien, Rakúsko – reštaurácia s veľkou ponukou bezlepkových jedál a viacero jedál z menu vedia pripraviť aj v bezlepkovej verzii za príplatok 3 eur, vrátane rezňov.

Nestroy Gasthaus & BiergartenWeintraubengasse 7, 1020 Wien, Rakúsko – tradičný rakúsky hostinec a piváreň, ktorý vie pripraviť väčšinu jedál aj v bezlepkovej verzii. Na webovej stránke majú aj zvlášť bezlepkové menu. Obsahuje vyprážané rezne zo všetkých druhov mäsa aj ryby, Cordon Bleu, tatarák, Frittatensuppe (polievka s hrubými rezancami – niečo ako nakrájaná palacinka), bezlepkové pivo. Zo sladkého sú to palacinky a pirohy. Na stránke upozorňujú, že je lepšie, ak si rezervujete stôl vopred.

Allergiker CaféWiedner Hauptstraße 35, 1040 Wien, Rakúsko – kaviareň, v ktorej si vyberie každý. Ponúkajú produkty bez gluténu, laktózy, mlieka, sóje, vajec, či orechov. Navyše výber ich koláčikov je naozaj veľký. Ak chcete ochutnať ako pravý turista vo Viedni aj ich slávnu  čokoládovú tortu s marhuľovým džemom – Sachertorte, tento podnik vám to umožní.

Blueorange – coffee & bagel – Margaretenstraße 9, 1040 Wien, Rakúsko alebo Alserbachstraße 1, 1090 Wien, Rakúsko – biokaviareň, ktorá má vo Viedni 2 pobočky ponúka bezlepkáčom skvelú možnosť. Všetky bagels, ktoré majú v ponuke vedia pripraviť na požiadanie aj v bezlepkovej verzii.

Pizzeria ScarabocchioFlorianigasse 3, 1080 Wien, Rakúsko – talianska reštaurácia, ktorá má viacero jedál v menu bezlepkových a v menu je tiež upozornenie, že radi na požiadanie pripravia takmer každé jedlo aj v bezlepkovej a bezlaktózovej verzii. Menu obsahuje okrem pizze a cestovín aj bezlepkovú Saltimboccu. Milovníkov tiramisu poteší aj tento sladký dezert, ktorý si v tejto reštaurácii môže dopriať aj bezlepkáč.

Das VivetWestbahnstraße 21, 1070 Wien, Rakúsko – v tomto podniku si môžete dať burgre, ktoré vedia za príplatok pripraviť v bezlepkovej žemli, rôzne šaláty, bowls, slané a sladké palacinky, cheesecake, brownie a marhuľové tiramisu.

BröseleiStrudlhofgasse 1, 1090 Wien, Rakúsko – bio a bezlepková kaviareň/pekáreň.

Café LandtmannUniversitätsring 4, 1010 Wien, Rakúsko – elegantná kaviareň neďaleko Burgtheater, ktorú kedysi navštevoval aj Sigmund Freud. V menu nájdete niekoľko bezlepkových a bezlaktózových koláčikov, ktoré sú viditeľne označené. Z bezlepkových spomeniem napríklad typicky rakúsky Marzipan Kartoffel, čo je dezert v podobe zemiaka z marcipánu. Upozorňujem, že ponuka koláčikov je rovnaká ako v Cafe Mozart.

 Vollkorn-Bio-Bäckerei WaldherrNaschmarkt, 1060 Wien, Rakúsko – bio pekáreň, ktorá používa celozrnné múky. Majú niekoľko produktov aj v bezlepkovej verzii, napríklad tmavý chlieb. Vo Viedni majú 3 pobočky. Jedna z nich sa nachádza aj na populárnom vonkajšom trhovisku s potravinami Naschmarkt.

Secret Garden Café RestaurantMariahilfer Str. 45, 1060 Wien, Rakúsko – vegetariánska a vegánska reštaurácia, s možnosťami aj pre bezlepkáčov, okrem toho majú v menu niekoľko bezlepkových koláčikov.

Cafe HummelJosefstädter Str. 66, 1080 Wien, Rakúsko – tradičný viedenský podnik, ktorý má v menu možnosti aj pre bezlepkáčov. Podávajú a bezlepkovú bernskú klobásu. Navyše k raňajkovému menu si môžete za príplatok objednať bezlepkové žemličky.

Cafe DamelKohlmarkt 14, 1010 Wien, Rakúsko – ikonická viedenská kaviareň, obľúbená u turistov. Nachádza sa blízko Hofburgu. Zvyknú mávať 2-3 bezlepkové koláčiky, prípadne si môžete zakúpiť cukrovinky ako krásne balenú čokoládu, oriešky alebo kvety v cukre.

Restaurant Führich – Führichgasse 6, 1010 Wien, Rakúsko – reštaurácia, v ktorej skoro všetky jedlá v menu sú bezlepkové alebo je možné ich pripraviť ako bezlepkové na požiadanie, vrátane pravého Wienerschnitzel.

The Cake TreeWolfgang-Schmälzl-Gasse 14, 1020 Wien, Rakúsko – malá kaviarnička, ktorá sa nachádza v blízkosti zábavného parku Prater. V ponuke má asi 3 bezlepkové koláčiky.

Bäckerei Arthur Grimm – Kurrentgasse 10, 1010 Wien, Rakúsko a Bäckerei Grimm – Untere Augartenstraße 39, 1020 Wien, Rakúsko alebo Wiedner Hauptstraße 82, 1040 Wien, Rakúsko alebo Hollandstraße 1, 1020 Wien, Rakúsko – sieť pekární, ktorá má aj sortiment bezlepkového pečiva, nemusia ich mať na prevádzke vždy, takže musíte mať trošku šťastia, ak však pôjdete okolo, stojí za to sa spýtať.

GlutenFreeXNußdorfer Str. 43, 1090 Wien, Rakúsko – pekáreň s veľkým výberom slaného aj sladkého pečiva a dezertov. Všetko je bezlepkové a nájdete tu aj mnoho možností pre vegánov.

Zdieľať článok na Facebooku

Stačí kliknúť na ikonku a môžete sa o článok podeliť s priateľmi v ZŤP a celiatických skupinách na sociálnych sieťach.

Objavte ďalšie bezlepkové reštaurácie a tipy pre cestovanie so ZŤP. Prečítajte si aj články: