Kutná hora ZŤP zľavy a bezlepkové reštaurácie

Kutná hora zťp zľavy

Toto očarujúce mesto je právom označované za jedno z najkrajších českých miest. Zapísané je aj v zozname UNESCO. Počas prechádzok jeho uličkami na vás bude z každého kúta dýchať jeho banská história. V minulosti sa tu ťažilo striebro, čím si mesto v stredoveku zabezpečilo slávu a prosperitu. Nájdete tu zaujímavé historické pamiatky, na ktoré viete využiť zľavnený vstup s preukazom ZŤP.

Chrám sv. Barbory

Chrám svätej Barbory Kutná Hora zťp zľava

Ide o dominantu mesta, nádherný chrám katedrálneho typu. Pri návšteve interiéru tejto monumentálnej gotickej stavby určite nezabudnite využiť ZŤP preukaz a získať tak výraznú zľavu. Chrám je zasvätený svätej Barbore, ktorá je patrónkou baníkov. Môžte si zakúpiť aj zvýhodnené vstupné do chrámu + kostnice Sedleč.

Kostol sv. Jakuba 

Kostol nachádzajúci sa v úplnom strede mesta ukrýva zaujímavé gotické fresky. Vstup je zadarmo pre všetkých.

Vlašský dvor

zťp zľavy Kutná hora

Bývalý kráľovský palác a mincovňa, kde sa razili strieborné mince – pražské groše. Sídli tu aj radnica. K dispozícií sú viaceré expozície. Osoba so ZŤP preukazom by mala mať všetky prehliadkové okruhy zadarmo. Možno vás zláka kúpiť si aj originálny suvenír – ručne alebo strojovo razený strieborný groš.

Hrádek

Kutná hora Hrádek zťp zľava

Ide o české múzeum striebra a stredovekú striebornú baňu. Prehliadka predstavuje Kutnú Horu ako kráľovské banské mesto. V sále zvanej Pokladnica si budete môcť pozrieť truhlice plné strieborných mincí od roku 1300, teda aj Pražský groš razený vo Vlašskom dvore. Ďalší okruh vám predstaví stredovekú striebornú baňu, technológiu ťažby a spracovania striebornej rudy. Pre návštevníkov so ZŤP preukazom sú okruhy prehliadok zadarmo.

Kostnice Sedlec

kostnice sedlec Kutná hora zťp zľava

Kostnica sa nachádza v podzemnej kaplnke kláštorneho kostola Všetkých svätých na cintoríne. Táto kostnica sa celosvetovo preslávila svojou výzdobou, ktorú vytvoril rezbár František Rint. Výtvory z ľudských kostí v podobe lustrov, kalichov, monštrancií, svietnikov, erbov, zvonov či pyramíd sú skutočný unikát. Kosti pochádzajú zo zrušených hrobov cintorína v areáli Sedleckého kláštora. Ide o najnavštevovanejšiu pamiatku stredočeského kraja. Ročne ju navštívia tisícky turistov. Vstupenka si kúpite v infocentre asi 150 m od kostnice a je platná aj pre Kostol Nanebovzatia Panny Márie a svätého Jána Krstiteľa. Vstupenku si samozrejme kúpite so zľavou pre ZŤP.

Kutná hora zťp zľava kostnica

Kostol Nanebovzatia Panny Márie a svätého Jána Krstiteľa

Kutná hora zťp zľavy celicesty

Neďaleko kostnice sa nachádza táto majestátna katedrála zapísaná v zozname UNESCO. V katedrále nájdete vzácne pamiatky ako obrazy alebo Sedleckú monštranciu. Tento originál je jednou z najstarších gotických monštrancii na svete. Interiér chrámu je úchvatný a prístupné je aj podkrovie. Dostanete sa tam zaujímavým slimákovitým schodiskom. Vstupenku zakúpite so ZŤP preukazom so zľavou a platiť vám bude aj v kostnici.

zťp zľavy v Kutnej hore

Kafírnictví

bezlepkové reštaurácie Kutná hora

Príjemná kaviareň na námestí, ktorá ponúka jeden druh bezlepkového koláčika. Obsluha bola veľmi príjemná a sama nás upozornila, že koláčik, ktorý ponúkajú je síce bezlepkový, ale nemajú oddelenú prevádzku, takže kontamináciu nevedia vylúčiť.

Ďalšie podniky s možnosťou bezlepkového stravovania, ktoré sme zatiaľ nenavštívili:

Cofeehood –  Starosedlecká 72, 284 03 Kutná Hora 3-Sedlec, Česko – podnik, ktorý ponúka viaceré bezlepkové zákusky, najmä cheesecakes. Nájsť tu môžete aj bezlepkové polievky. Má výhodnú polohu, hneď oproti Kostnice.

Dobrá Čajovna7, Havlíčkovo nám. 84, 284 01 Kutná Hora, Česko – čajovňa, ktorá sa nachádza v historickej časti mesta, hneď vedľa kostola sv. Jakuba a kúsok od Vlašského dvora. Okrem bohatého výberu čajov, ponúkajú niekoľkokrát do týždňa aj bezlepkové denné menu.

Dobrá MenuMincířská 107, 284 01 Kutná Hora 1-Vnitřní Město, Česko – podnik ponúkajúci vegetariánske jedlá. Často tu nájdete aj bezlepkovú ponuku.

TuristkaBarborská 29/22, 284 01 Kutná Hora 1-Vnitřní Město, Česko –  kaviarnička, ktorá máva k dispozícii aj možnosti pre bezlepkáčov.

Kavárna na Kozím plácku  – Dačického nám. 10, 284 01 Kutná Hora 1, Česko – k dispozícii bezlepkové medové guličky.

Zdieľať článok na Facebooku

Stačí kliknúť na ikonku a môžete sa o článok podeliť s priateľmi v ZŤP a celiatických skupinách na sociálnych sieťach.

Objavte ďalšie bezlepkové reštaurácie a tipy pre cestovanie so ZŤP. Prečítajte si aj články: