Nice ZŤP zľavy a bezlepkové reštaurácie

Nice ZŤP zľavy a bezlepkové reštaurácie

Nice môžeme nazvať hlavným mestom azúrového pobrežia. Každého milovníka mora poteší nádherná azúrová voda priamo v meste. Hoci ide o mestskú pláž, voda je čistá. Pri mori sa tiahne niekoľkokilometrová promenáda Promenade des Anglais, na ktorej môžete bicyklovať, korčuľovať alebo sa prechádzať. V centre mesta môžete navštíviť niekoľko zaujímavých miest. Z tradičných jedál môžete vyskúšať cícerovú placku Socca, ktorá by vo väčšine prípadov mala byť bezlepková, ale radšej sa všade pýtajte. Podniky vo veľkom ponúkajú aj slávky – Moules Marinieres. Reštaurácie majú v jedálnych lístkoch alergény vyznačené len zriedka, ale nižšie v článku vám poradíme, kde sa najesť bezlepkovo. Ponúkame vám aj tipy, aké atrakcie v Nice sa oplatí navštíviť.

Castle Hill Chateau

Na tomto vrchole kedysi stála vojenská pevnosť. Síce z pôvodného hradu už toho veľa neostalo, vystúpiť na tento vrch sa určite oplatí. Žiadne vstupné sa tu neplatí. Dostanete sa sem po schodoch asi 15 minútovou prechádzkou z mesta alebo môžete využiť bezplatný výťah. Predom si však radšej overte, či je v danú hodinu v prevádzke. Okrem prenádherného výhľadu na azúrové more a celé mesto Nice vás tu čaká aj úchvatný vodopád. Prechádzať sa môžete aj v rozsiahlom parku. Z bezlepkového občerstvenia sme tu okrem bežnej ponuky stánkov ako nanuky, chipsy a drinky nič extra nenašli.

Nice bezlepkové reštaurácie

Bazilika Notre Dame

Nice Notre Dame ZŤP

Nádherný chrám, ktorý sa veľmi podobá na chrám v Paríži. Vstup majú všetci zadarmo.

Múzeum Masséna

Nice múzeum ZŤP zľava

Expozícia sa nachádza v luxusnej vile, ktorá bola vybudovaná pre princa Victora Masséna. Villa disponuje aj krásnou záhradou. V nádherných interiéroch sa dozviete o dejinách mesta a živote umelcov a aristokratov, uvidíte olejomaľby, sochy, či historický nábytok. Zaujímavosťou je aj diadém Napoleonovej Jozefíny. Osoby so ZŤP preukazom majú vstup zadarmo.

Ruská ortodoxná katedrála sv. Mikuláša

Nice zťp zľavy

Táto najnavštevovanejšia pamiatka v Nice je vlastne najväčší pravoslávny kostol mimo Ruska. Vstup majú všetci zadarmo a nádherný interiér aj exteriér určite stojí za návštevu.

MAMAC – Musée d’art Moderne et d’Art Contemporain

Múzeum moderného a súčasného umenia. Okrem iného budete môcť vidieť aj zaujímavú sochu Lochnesskej príšery vytvorenej z mozaiky. Osoby so ZŤP preukazom majú vstup úplne zadarmo.

Ďalšie atrakcie, v ktorých si môžete uplatniť zľavu so ZŤP preukazom:

Musée des Beaux-Arts de Nice – múzeum výtvarného umenia. Bežná vstupenka stojí 10 eur, ale po predložení ZŤP preukazu ho môžete navštíviť úplne zadarmo.

Národné múzeum Marc Chagall – zbierku diel tohto umelca si ako držiteľ ZŤP preukazu môžete pozrieť bezplatne.

Archeologické múzeum – Musée d’Archéologie de Nice / Cimiez – archeologické nálezisko na kopci Cimiez. Rímske zrúcaniny starobylého mesta Cemenelum – ulice, obytné štvrte, obchody, kúpele, amfiteáter a množstvo objavených predmetov si so ZŤP preukazom pozriete úplne zadarmo.

Múzeum Matisse – umelecké diela, ktoré vytvoril Henri Matisse si pri návšteve tohto múzea so ZŤP preukazom vychutnáte zadarmo. Múzeum sídli vo vile zo 17. storočia.

Bezlepkové reštaurácie

Nice bezlepkové reštaurácie

Hoci v Nice nájdete v jedálnych lístkoch alergény vyznačené len zriedka, nemusíte sa obávať, určite sa v tomto meste najete. Takmer na každom rohu je v ponuke Socca, ktorá je takmer vždy bezlepková, nakoľko sa pripravuje z cícerovej múky, vody, olivového oleja a soli. Pred konzumáciou si však zloženie určite overte. V Nice nájdete aj niekoľko podnikov, ktoré majú v ponuke vyslovene bezlepkové jedlá či dezerty.

Pôp-ô-thym

20 Cr Saleya, 06300 Nice, Francúzsko

Veselý podnik, ktorý má k dispozícii aj bezlepkové možnosti. Vybrať si budete môcť napríklad lososa, šaláty, quesadilly, ale najmä palacinky. Palacinky robia klasické francúzske crépes a galletes (z pohánkovej múky). Dali sme si zabaliť gallete so syrom, vajíčkom a šunkou. Bola veľmi chutná a dostatočne veľká porcia. Doplatok za bezlepkovú variantu bol 1 euro.

bezlepkové palacinky nice
bezlepková palacinka Nice
bezlepkové jedlo Nice

Bio Brod

46 Rue de France, 06000 Nice, Francúzsko
bio brod Nice bez lepku

Tradičná remeselná francúzska pekáreň, ktorá sa špecializuje na bezlepkové výrobky. Nájdete tu bezlepkový chlieb a pečivo, aj bezlepkové koláčiky ako brownie či cheesecake. My sme ochutnali bezlepkové panini s kuracím mäsom a syrom cheddar. Porcia bola veľká a tak sa z toho v pohode naje aj dospelá osoba. Ideálne jedlo do ruky pri spoznávaní mesta. Vyskúšali sme aj placku z cícerovej múky (socca) ochutenú paradajkovým základom a zeleninou. Obe boli vynikajúce a môžeme ich radi odporúčať.

gluten free Nice
socca gluten free in Nice
gluten free brownie nice

Socca da Titin

18 Rue Massena, 06000 Nice, Francúzsko

Podnik, v ktorom bezlepkáč síce môže jesť iba šaláty a soccu, ale nachádza sa v priamom centre mesta na rušnej ulici Rue Massena. Ideálne, ak ste a nechcete dlho čakať v reštaurácii a minúť veľa alebo sa rýchlo schovať pred dažďom ako my. Skúsili sme soccu, špecialitu južného Francúzska. Obsluha nás ubezpečila, že je bezlepková a výhodou je, že ju robili priamo pred našimi očami – teda úplne čerstvú. Síce nám ju naservírovali dosť potrhanú, ale chutila dobre. Ak vás socca očarí, kúpiť si tu môžete aj socca chips – tiež z cícerovej múky.

bezlepkové jedlo francúzsko
Francúzsko bez lepku

GiGi Tavola

5 Quai des Deux Emmanuels, 06300 Nice, Francúzsko
nice harbor gluten free

Talianska reštaurácia, ktorá je situovaná v starom prístave Port Lympia. Ponúka aj bezlepkové, bezlaktózové a vegánske jedlá. Hoci nie je čisto s bezlepkovou kuchyňou, odporúča ju aj francúzska asociácia ľudí s intoleranciou na lepok. Reštaurácia disponuje nádherným výhľadom na prístav, ktorý si môžete vychutnať pri fľaške bezlepkového piva alebo drinku. Z jedál si môžete vybrať bezlepkovú pizzu, focacciu, cestoviny, lasagne, burgre aj dezerty.

Route des Inde

3 Rue Francis Gallo, 06300 Nice, Francúzsko

Indická reštaurácia, ktorá sa nachádza v rušnom centre mesta. Takmer všetko v jedálnom lístku je bezlepkové (okrem chlebu naan a taštičiek samosas) a majú aj veľa vegetariánskych možností. Už na reklamnej tabuli pred reštauráciou na vás zasvieti výrazný nápis gluten free. My sme v tejto reštaurácii nejedli, takže jedlo posúdiť nevieme.

Amour patisserie vegetale

2 Rue Foncet, 06000 Nice, Francúzsko
gluten free in Nice

Cukráreň ponúkajúca bezlepkové a vegánske dezerty a raňajky či brunch. Z ponuky si môžete vybrať, palacinky, muffiny, omelety, cookies, granola jogurt. Bohužiaľ v čase našej návštevy už zatvárali a tak sme nemali možnosť ich výrobky ochutnať.

Creperie Suzette

26 Rue Massena, 06000 Nice, Francúzsko

Menšia palacinkáreň na rušnej ulici, ktorá má k dispozícií aj slané bezlepkové palacinky galettes vyrábané z pohánkovej múky. V jedálnom lístku sú označené ako GF. Treba dopredu upozorniť personál, že chcete bezlepkové. Sú ochotní vám spraviť aj palacinku zo sladkých ingrediencií.

Fenoccio

2 Pl. Rossetti, 06300 Nice, Francúzsko
bezlepková zmrzlina Nice

Zmrzlináreň s obrovským výberom rôznych druhov poctivej zmrzliny, z ktorých väčšina bola bezlepková. Jednotlivé príchute sú zreteľne označené bezlepkovým znakom. Najlepšia zmrzlina, akú sme v meste vyskúšali. Bohužiaľ bezlepkové kornútky nemajú k dispozícii, ale bezlepkáč si môže dať zmrzlinu do misky. K dispozícií sú aj netradičné príchute. My sme vyskúšali pistáciu, višňu a jazmín.

Obchody

bezlepkové cestoviny Francúzsko
bezlepkové potraviny

Obchody s potravinami v Nice sú veľmi dobre vybavené bezlepkovým tovarom. Určite si netreba brať nabalené pečivo z domu, pretože v Nice zoženiete všetko potrebné. Najčastejšie sa stretnete asi s obchodmi Carrefour. Bez problémov kúpite bezlepkový chlieb, pečivo, sladkosti, či cestoviny. Bezlepkové produkty zastupujú viaceré značky. Nájdete aj obľúbené cestoviny Barilla.

gluten free pasta Nice
bezlepkové jedlo Francúzsko

Letisko Nice Côte d’Azur

makronky Nice bez lepku

Na letisku nebolo veľa možností bezlepkového stravovania. Potešujúce je, že sa tam nachádza aspoň stánok Ladurée s bezlepkovými makronkami. Ladureé ponúka aj bezlepkové Eugénie – podobné ako makronky, ale s chrumkavou sušienkou a obliate čokoládou. Makronky aj Eugénie sú k dispozícii vo viacerých príchutiach. Ladurée má v ponuke aj niekoľko ďalších bezlepkových dezertov, ale na letisku neboli k dispozícii. Na letisku boli dostupné iba prirodzene bezlepkové produkty, nič špeciálne. Objavili sme akurát zaujímavé chorizo chipsy. Nakúpiť si však môžete rôzne produkty na domov ako pistáciový krém, olivový olej, cukríky atď.

Laduree Nice bez lepku
Nice bez lepku suveniíry
gluten free chips Nice

McDonald’s

V Nice sa síce McDonald s nachádza, ale bezlepkové žemle neponúka, takže k dispozícii nie je nič špeciálne a celiatik si vie dať jedine hranolky alebo šalát.

Ďalšie podniky s možnosťou bezlepkového stravovania, ktoré sme zatiaľ nenavštívili:

La Vieille Crepe1 Rue Pl. Vieille, 06300 Nice, Francúzsko – v ponuke majú aj skvelé bezlepkové francúzske palacinky z pohánkovej múky v centre starého mesta. V čase našej návštevy boli žiaľ zatvorený a teda sme nemali možnosť ochutnať.

Koko Green 1 Rue de la Loge, 06300 Nice, Francúzsko – vegánska reštaurácia, takmer celý jedálny lístok je bezlepkový, nájdete tu aj 1 druh bezlepkového piva.

Grom6 Rue Massena, 06000 Nice, Francúzsko – známa sieť ponúkajúca lahodnú bezlepkovú zmrzlinu. Prevádzka je ako vždy 100% bezlepková, takže si môžete pochutnať aj na bezlepkových kornútkoch.

Amorino 33 Rue Massena, 06000 Nice, Francúzsko – ďalšia známa sieť vyrábajúca bezlepkovú a vegánsku zmrzlinu. Známa najmä mini umeleckými dielami, ktoré vytvárajú zo zmrzliny. Gelato nanášajú špachtlou do tvaru krásnej ruže. Pozor, kornútky nie sú všetky bezlepkové, vždy sa treba pýtať, či majú k dispozícii aj bezlepkové. Dobrá správa je, že makronky, ktoré si môžete na zmrzlinu pridať sú bezlepkové.

Hard Rock Café –  UŽ ZATVORENÉ5 Prom. des Anglais, 06000 Nice, Francúzsko – známa sieť predávajúca aj bezlepkové hamburgery. Milovníci hamburgerov tento podnik určite ocenia aj z dôvodu, že francúzsky McDonald s bezlepkové burgre neponúka. Navyše má podnik super polohu v blízkosti pláže a promenády.

Acqua & Farina39 Rue de la Préfecture, 06300 Nice, Francúzsko – bezlepková pizza a pasta.

Chez Pipo13 Rue Bavastro, 06000 Nice, Francúzsko – tradičná bezlepková Socca – ide o cícerovú placku.

Peixes4 Rue Jacques Médecin, 06300 Nice, Francúzsko– vraj takmer všetko z menu vedia dať bezlepkové, väčšinou morské plody.

La Tapenade 6 Rue Sainte-Reparate, 06000 Nice, Francúzsko – gluten free vyznačené v menu (rizoto).

La Popote D’Ondine18 Rue Gioffredo, 06000 Nice, Francúzsko – vraj gluten free brunch waffle, brownies, bananový chlebík.

Foam3 Quai des Deux Emmanuels, 06300 Nice, Francúzsko – označené gluten free, napr. rebrá, vege bowls, 2 druhy bezlepkového piva, hranolky s paprikou.

Zdieľať článok na Facebooku

Stačí kliknúť na ikonku a môžete sa o článok podeliť s priateľmi v ZŤP a celiatických skupinách na sociálnych sieťach.

Objavte ďalšie bezlepkové reštaurácie a tipy pre cestovanie so ZŤP. Prečítajte si aj články: