Loch Ness

loch ness zťp zľava

Ak chcete navštíviť legendárne jazero Loch Ness, odporúčame rezervovať jeden z výletov, ktoré ponúkajú rôzne agentúry. Rozmýšľali sme, či tento výlet absolvovať na vlastnú päsť, ale nakoniec sme rezervovali výlet cez agentúru a neľutujeme. Celodenný výlet minibusom bol veľmi pohodlný, nakoľko sprievodca nám ukázal všetky známe atrakcie a vychytené miesta. Za celý deň sme prešli naozaj veľa kilometrov. To by bolo po vlastnej osi veľmi náročné. Hromadná doprava v Škótsku mimo veľkých miest nie je zrovna spoľahlivá a nie všade sa týmto spôsobom ľahko dostanete. Videli sme úžasné Kelpies, hrady, škótsku oblasť Glencoe, pamätník, horu Ben Nevis. Zlatý bod programu jazero Loch Ness a Urquat Castle a tiež mestečko Inverness.

Škótsko zťp zľava

Na tento výlet sa určite ako celiatik pripravte. Nabaľte si jedlo na celý deň, pretože v divokej škótskej prírode nie je veľa možností ako sa prestravovať bezlepkovo. Zastávku na obed sme mali v mestečku Fort William. Hoci sa tu nachádza McDonald, ktorý býva pre bezlepkáčov väčšinou taká istota, tento vás sklame. Bohužiaľ neponúkali okrem šalátu a hranoliek nič bezlepkové. Takže sa na Mcdonald určite nespoliehajte, ak rátate s návštevou tohto mesta alebo najvyššej hory Británie Ben Nevis, ktorá sa nachádza v okolí. Tak isto bolo v mestečku viacero obchodov s potravinami, ale žiaľ nebolo v nich veľa bezlepkových možností, okrem základných potravín. Čas ani možnosti na varenie sme však nemali, takže nám to veľmi nepomohlo. Samozrejme sladkosti a rôzne gluten free koláčiky či keksy tu bez problémov nájdete, ale to sa nedá považovať za plnohodnotný obed, takže buďte radšej pripravení.

Čo sa týka atrakcií, väčšina z nich sa nachádza v rámci prírody, takže sú zdarma, ale zťp preukaz môžete využiť napríklad na Urquhart Castle. Ide o jednu z najpopulárnejších atrakcií v Škótsku. Zrúcanina tohto hradu sa týči na brehu jazera Loch Ness. Vstupenky je nutné zakúpiť predom online. Opäť platí, že ZŤP osoby platia plné vstupné, ale ich sprevádzajúca osoba má vstup zdarma, čím ušetríte 12 libier.

Urquart hrad zťp Škótsko

V Škótsku nezabudnite ochutnať ich tradičnú cukrovinku škótsky Fudge. Je to niečo ako karamel. Ide o lahodnú sladkosť, ktorá sa vyrába z cukru, mlieka a masla. To znamená, že je prirodzene bezlepkový a teda si na ňom môže pochutnať aj bezlepkáč. Predáva sa naozaj všade a určite to bude aj skvelý suvenír. Je však potrebné sledovať zloženie každého výrobku, nakoľko okrem čistého sa vyrába aj Fudge s rôznymi príchuťami.

Škótsko bezlepkové reštaurácie a ZŤP zľavy

Zdieľať článok na Facebooku

Stačí kliknúť na ikonku a môžete sa o článok podeliť s priateľmi v ZŤP a celiatických skupinách na sociálnych sieťach.

Objavte ďalšie bezlepkové reštaurácie a tipy pre cestovanie so ZŤP. Prečítajte si aj články: