Monako ZŤP zľavy a bezlepkové reštaurácie

Monako zťp zľavy a bezlepkové reštaurácie

Monacké kniežatstvo je druhá najmenšia krajina (po Vatikáne). Leží na Francúzskej riviére, len cca 20 km od Nice. Z Nice sa sem dostanete jednoducho vlakom. S Monakom sa neodmysliteľne spája aj luxus, kasíno Monte Carlo či preteky Formula 1.Vzhľadom k tomu sa treba pripraviť na to, že aj ceny jedál v podnikoch budú vyššie. Monako ponúka veľa pamiatok a atrakcií, na ktoré môže držiteľ preukazu ZŤP získať zľavnené vstupné.

Kniežací Palác (The Prince’s Palace)

monako palác zľava zťp

Postavený je v renesančnom slohu a rozprestiera sa na skale Le Rocher. Z paláca je krásny výhľad na Monako a prístav. Odfotiť sa tu môžete s početnými kanónmi alebo zažiť striedanie stráží pred palácom. Hoci ide o súkromné sídlo vládnucej rodiny Monaka Grimaldiovcov, štátne apartmány sú v určitej časti roka pre návštevníkov otvorené. Prezriete si tu niekoľko miestností so starožitnosťami, obrazmi od uznávaných umelcov a predmetmi nevyčísliteľnej hodnoty. Bohužiaľ apartmány sú prístupné len po schodoch. Osoby s preukazom ZŤP majú 50% zľavu. Ich doprovod platí plnú cenu vstupenky.

Monako kniežací palác zľava

Katedrála Nepoškvrnenej Matky Božej

Monako zťp zľavy katedrála

Táto veľkolepá katedrála je pre každého návštevníka prístupná zadarmo. Pochovaní sú tu viacerí členovia rodiny Grimaldiovcov, vrátane princezny Grace, ktorá zahynula tragicky pri autonehode. Vedľa nej je pochovaný aj jej manžel princ Rainier III.

Kasíno Monte-Carlo

Aj keď nie ste milovníci hazardných hier, určite sa oplatí do tohto legendárneho kasína aspoň nakuknúť. Môžete sa odfotiť s obrovskými žetónmi a obdivovať krásny interiér. Vstup do átria a reštaurácie je zadarmo. V tejto budove sa nachádza aj Opera. Je to majstrovské dielo, ktoré navrhol Charles Garnier. Toto meno Vám môže byť povedomé aj z Paríža, keďže navrhol aj operu v Paríži. Všadeprítomný luxus Vás určite ohromí. Mramorové podlahy, sochy, stĺpy a fresky, na ktoré sa nebudete vedieť vynadívať.

Oceánografické múzeum

Monako múzeum zľava zťp

Toto múzeum postavené na samom okraji skaly sa určite oplatí navštíviť. Stavba je veľmi pôsobivá aj pri pohľade zvonka. Múzeum vzniklo vďaka princovi Albertovi I. v roku 1910. V múzeu sa nachádzajú tisíce rýb, tulene, žraločia lagúna a areál s morskými korytnačkami. Niektoré časti múzea sú ťažšie prístupné pre osoby so zníženou mobilitou, no väčšina je dobre prístupná. Vstup je možný aj pre vodiacich psov. Osoby s platným preukazom ZŤP majú zľavnený vstup, čím ušetria asi 10 eur.

oceánografické múzeum monako zľava

Múzeum (Nouveau Musée National de Monaco)

Toto múzeum tvoria 2 budovy – Villa Paloma (nachádza sa v blízkosti exotických záhrad a je plne prístupná) a Villa Sauber (pri pobreží, prístup iba cez schody). Ide o jedny z najkrajších belle epoque víl. K obom prislúchajú aj nádherné záhrady. Múzeum zoznamuje turistov s kultúrnym dedičstvom Monaka. Vystavuje súčasné umenie a nájdete tu aj dočasné expozície. Návštevníci so ZŤP preukazom majú vstup zadarmo.

Jardin Exotique

monako zľava zťp exotické záhrady

Exotické záhrady ponúkajú návštevníkom okrem rastlín aj nádhernú panorámu na kniežatstvo a riviéru. Už len tento výhľad určite stojí za návštevu. Chodníčky pod holým nebom vás prevedú spektrom očarujúcich rastlín vrátane exotických kaktusov a iných sukulentov. V rámci prehliadky sa môžete vybrať aj do jaskyne Grotte de l’Observatoire (Cave Observatory) plnej stalaktitov a stalagmitov. Jaskyňa je však prístupná len po schodoch, teda imobilné osoby sa sem bohužiaľ neodstanú. V exotických záhradách sa nachádza aj Museum of Prehistoric Anthropology. Vstupenka do exotických záhrad platí aj pre toto múzeum. Vstup do Jardin Exotique je pre osoby na invalidnom vozíku zadarmo. Ich sprievodca môže rátať so zľavou. Osoby, ktoré sú držiteľmi ZŤP preukazu majú po jeho predložení v pokladni tiež zľavu.

Princova zbierka automobilových veteránov

Automobilový nadšenec princ Rainier III. zbieral staré autá. Postupne ako sa jeho zbierka rozrastala, rozhodol sa ju sprístupniť v roku 1993 aj verejnosti. Zbierka obsahuje okolo stovky áut najzvučnejších značiek. Návštevníci uvidia aj pretekárske autá z Rally Monte Carlo a formule z Veľkej ceny Monaka. Po predložení ZŤP preukazu platí jeho držiteľ polovičnú cenu vstupenky.

Záhrada princezny Grace

Záhradu nechal vybudovať jej manžel princ Rainier III. ako pamiatku na zosnulú princeznú, ktorá milovala kvety. Okrem tisícok ruží, kvetov, olivovníkov a paliem tu uvidíte aj krásne jazierka. Vstup do záhrady je pre všetkých návštevníkov zadarmo. Záhrada je prístupná aj pre osoby so zníženou schopnosťou mobility.

Zoo

Zoologická záhrada v Monaku je domovom viac ako 200 zvierat. Zaujímavosťou je, že všetky zvieratá boli buď darované, zabavené colníkmi alebo zachránené zo zlých podmienok. ZOO je vybudovaná na monackej skale, ale je plne prístupná aj pre imobilné osoby. Držitelia preukazu ZŤP si môžu zakúpiť vstupenku s menšou zľavou (zľava asi 5 eur).

Monako – bezlepkové reštaurácie

CREA – Gelateria e cioccolateria

14 Rue Princesse Caroline, 98000 Monaco, Monako

Zmrzlináreň a čokolatéria, ktorá ponúka veľa druhov bezlepkovej zmrzliny. Bezlepková zmrzlina je na tabuli zreteľne označená bezlepkovým znakom – preškrtnutým klasom.

Ladurée

Centre Commercial Le Métropole, 17 Av. des Spélugues, 98000 Monaco, Monako

Ladurée je známa sieť predávajúca famózne makronky,ktorú určite poznáte aj z Francúzska. Super je, že obchodík majú aj v nákupnom centre v Monaku. Ladurée makronky sú samozrejme bez lepku.

Ďalšie podniky s možnosťou bezlepkového stravovania, ktoré sme zatiaľ nenavštívili:

Woo Monaco4 Rue Princesse Caroline, 98000 Monaco, Monako – podnik, ktorý sa zameriava na organickú stravu za rozumné ceny. Bezlepkáči si môžu vybrať z viacerých buddha bowls alebo dezertov. Z bezlepkových dezertov majú v ponuke čokoládový koláč, banánový chlebík, muffiny, mrkvový koláč, či brookies.

Apero Pizza Etc – 26 All. Lazare Sauvaigo, 98000 Monaco, Monako – pizzeria, ktorá ponúka možnosť pripraviť pizzu aj z bezlepkového cesta.

Pâtisserie Riviera27 Bd des Moulins, 98000 Monaco, Monako – cukráreň, ktorá ponúka aj viacero bezlepkových možností.

Avenue 3131 Av. Princesse Grace, 98000 Monaco, Monako – reštaurácia, ktorá ponúka viacero bezlepkových možností. Bezlepkové jedlá sú v menu vyznačené zreteľne preškrtnutým klasom.

seaside juicery –  12 Rue des Açores, 98000 Monaco, Monako – čerstvé šťavy, smoothies, šaláty, dezerty a jedlá. Na stránke majú uvedené, že všetky ich výrobky sú bezlepkové a bezmliečne.

Zdieľať článok na Facebooku

Stačí kliknúť na ikonku a môžete sa o článok podeliť s priateľmi v ZŤP a celiatických skupinách na sociálnych sieťach.

Objavte ďalšie bezlepkové reštaurácie a tipy pre cestovanie so ZŤP. Prečítajte si aj články: