Zakyntos ZŤP zľavy a bezlepkové reštaurácie

Zakyntos ZŤP zľavy a gluten free reštaurácie

Vitajte na Zakyntose, obľúbenom zelenom gréckom ostrove, na ktorom sa môžete stretnúť aj s chránenými korytnačkami. Morská korytnačka Kareta obyčajná (Caretta-Caretta) chodí na miestne pláže klásť vajíčka, z ktorých sa liahnu malé korytnačky. Letisko sa nachádza v blízkosti oblasti Laganas a Kalamaki a tak si na miestnych plážach môžete urobiť aj zaujímavú fotku s lietadlom, ktoré pristáva tesne nad plážami. Na ostrove nájdete nádherné pláže a tyrkysovú farbu mora. Okrem plážových radovánok tu môžete navštíviť niekoľko atrakcií a zistíte, že ostrov nie je len o pláži Navagio s legendárnym vrakom lode. Navyše ako bezlepkáč sa iste nebudete mať problém najesť, najmä ak obľubujete morské plody. Pochutnať si môžete na čerstvých rybách, krevetách, chobotnici alebo souvlaki, gyros či tzatziki. Pozor na musaku, tá býva zvyčajne robená s bešamelom, ktorý je lepkový. Dolmades – vínne listy, v ktorých je zabalené mäso s ryžou býva zvyčajne bezlepkové, treba sa však vždy opýtať.

Anastasia Beach Hotel

Zakynthos Anastasia hotel gluten free Laganas

Počas našej dovolenky sme bývali v Laganas, čo je práve oblasť, kde sa korytnačky vyskytujú najviac. Zároveň je toto letovisko najrušnejšie zo všetkých s kopou, barov, diskoték a obchodov. Ubytovaní sme boli v hoteli priamo na pláži Anastasia Beach Hotel. Hotel má skvelú polohu, nakoľko je na hranici s Kalamaki a teda nie je v tej najrušnejšej časti. Poskytuje all inclusive, z ktorého si bez problémov vyberie aj osoba na bezlepkovej diéte, ale nečakajte žiadny luxus. Bezlepkové pečivo na raňajky si budete musieť priniesť vlastné. Inak si vyberiete z množstva čerstvej zeleniny, mäsa, zemiakov, ryže (tá ale nebola vôbec chutná). Ryba a mušle boli za ten týždeň iba raz. Veľa možností však nebolo pre bezlepkáčov dostupných, nakoľko buď bolo zjavné, že ide o jedlo s lepkom alebo personál nevedel, či nebol ochotný zistiť. Čašníci väčšinou vôbec nevedeli po anglicky. Pár krát počas servírovania z kuchyne vybiehal aj kuchár a napriek tomu, že to bol starší pán, ten anglicky vedel a mohli sme sa ho spýtať. Ako jediný nám bol schopný povedať, že jedno konkrétne jedlo, na ktoré sme sa pýtali je žiaľ lepkové a odporučil nám vegetariánske fašírky, na čo sme mu povedali, že veď je to obaľované. On sa chytil za hlavu a ospravedlnil, takže veríme, že sa len pomýlil, ale naozaj si treba dávať extrémne pozor. Určite hrozí aj nejaká kontaminácia, ale za celý týždeň sme nemali žiadny problém, napriek citlivosti na lepok. Miešané nápoje neboli vôbec kvalitné, takže sme ani nemali potrebu ich vyhľadávať, ale keď sme v jednom chceli vodku zameniť za tequilu, barman opäť vôbec nerozumel, takže to nebolo možné. Snacky mimo hlavného jedla boli výlučne lepkové, ale to nás popri 3 jedlách denne vôbec nemrzelo. Hotel bol vyhradený pre jednu slovenskú cestovnú kanceláriu, takže všetci hostia boli zo Slovenska. Ak si teda chcete užiť zahraničnú atmosféru, nebude to úplne najlepšia voľba. Opäť však vyzdvihujem skvelú polohu hotela, ktorá pre nás prevýšila tie všetky negatíva.

anastasia beach gluten free zakynthos

Výlety a využitie ZŤP preukazu

Ak budete chcieť absolvovať niektorý z množstva výletov po okolí, určite si ich nekupujte v hoteli. Sú zbytočne predražené, nakoľko vám ich len sprostredkujú. Len pár metrov od hotela v meste sa nachádza množstvo agentúr, ktoré tieto výlety organizujú a sú o cca polovicu lacnejšie ako na hoteli. Ešte z tejto ceny sa nám podarilo získať zľavy na ZŤP preukaz. Určite sa treba opýtať. Ak vám zľavu neposkytnú hneď v prvej agentúre, skúste to v ďalšej. Sú naozaj na každom kroku. Nám zľavu poskytli v agentúre Isola a ešte v jednej, ktorej názov si už nepamätám, ale bola hneď oproti. Vďaka tomu sme videli krásy Zakynthosu ako napr. jaskyne Keri, skaly Mizithres, korytnačí ostrov Marathonisi a samozrejme aj slávne korytnačky. Zakúpili sme si tiež jazdu na koni a kúpanie sa s nimi v mori, čo bol tiež úžasný zážitok.

zakynthos zťp zľava
zakynthos zťp zľavy
zakynthos ťzp zľava

Ostrov Cameo (Agios Sostis)

Cameo zakynthos gluten free

Ostrov Cameo je od Laganas delený iba mostom, na ktorom si viete urobiť krásne fotky. Vstupné na ostrov je 5 eur na osobu a hoci nebola možnosť zľavy pre ZŤP, k vstupu dostanete zadarmo kľúčenku s vašou fotkou, čo je milý bonus. Na ostrove je viacero bodov, kde si viete urobiť pekné fotky. Typické sú obrovské biele plachty viditeľné už z diaľky. Na ostrove je možnosť zaplávať si a prípadne šnorchlovať. Často sa tu konajú svadby. Vtedy je ostrov uzavretý, tak ak budete mať možnosť určite sa na tento ostrovček príďte pozrieť. Nachádzajú sa tu aj dva bary, ktoré však boli v čase našej návštevy zatvorené.

Ostrov Marathonisi

Marathonisi zakynthos zťp zľava

Korytnačí ostrov Marathonisi je ďalšou vyhľadávanou atrakciou. Okrem toho, že ostrov má tvar morskej korytnačky, tieto tvory sem chodia tiež klásť vajíčka a liahnu sa tu malé korytnačky. Ostrovček je malý a dostanete sa sem len loďou, člnom alebo vodným taxíkom. My sme tento ostrov navštívili v rámci výletu, na ktorý sme dostali aj zľavu s preukazom ŤZP. Na mini pláži sa nachádza niekoľko bufetov, ktoré celkom kazia dojem z tohto idylického miesta. Nič extra bezlepkové tu nečakajte. Občerstviť sa môžete len nanukom či čipsami.

marathonisi zakynthos celicesty

Bezlepkové reštaurácie

bezlepkový zakynthos

Vyslovene bezlepkové reštaurácie na ostrove zrejme nenájdete. Je potrebné sa veľa pýtať a byť obozretný. Alergény sú na jedálnych lístkoch vyznačené iba zriedka. Napriek tomu je na ostrove množstvo reštaurácií, ktoré nemajú problém pripraviť bezlepkové jedlo a v takmer každej vám ochotne vyhovejú. Ideálne je vybrať si prirodzene bezlepkové jedlo a poprosiť obsluhu, aby si dali pozor na kontamináciu. Pri dorozumení vám vie skvelo pomôcť karta pre celiatikov. Stačí si vyhľadať grécky jazyk, vytlačiť a pri problémoch s vysvetľovaním čo môžete a nemôžete jesť vám skvelo poslúži. Karty sú dostupné aj ako aplikácie. Stačí stiahnuť do telefónu.

Taverna El Greco

bezlepková reštaurácia zakynthos

Taverna, neďaleko ostrova Cameo, ktorú môžete pri návšteve tejto oblasti navštíviť. Vedia pripraviť viacero gluten free jedál na požiadanie. V ponuke majú veľa druhov rýb, morských plodov a grilovaných jedál.

Tasos Place

bezlepkové jedlo zakyntos

Túto reštauráciu v blízkosti pláže môžeme odporučiť. Bola v nej veľmi milá obsluha. Personál dokonca ovládal viacero slovenských slov a nebol problém pripraviť bezlepkové jedlo. Dali sme si výbornú chobotnicu a souvlaki – mäso na ražni. Okrem toho mali v jedálnom lístku množstvo jedál vhodných pre celiatikov, či už na grile alebo šaláty.

gluten free zakynthos grécko

Delicious Gelateria

bezlepková zmrzlina zakynthos

Zmrzlináreň a kaviarnička v Laganas. Zmrzliny mali vyznačené alergény. Potešil preškrtnutý klas na sorbetoch. Okrem zmrzliny predávali aj rôzne snacky. Kúpili sme tu aj chutné chipsy, ktoré mali na obale vyznačené gluten free.

zakynthos bezlepkové obchody

Obchody

zakynthos bezlepkové potraviny

V obchodoch nebol vôbec problém zohnať bezlepkové potraviny a aj bezlepkové pečivo, takže na Zakynthos nemusíte chodiť nabalení z domu. Nachádza sa tu viacero reťazcov ako Spar, Lidl, Carrefour, ale bezlepkový chlieb mali aj obyčajné supermarkety na pláži. Jeden z obchodov, v ktorom mávajú bezlepkové potraviny je aj AB Vasilopoulos. Ďalej tu nájdete rôzne špeciálne snacky, ktoré u nás nekúpite, takže sledujte a čítajte zloženie. Mňa extra potešili chipsy ala hranolky, ktoré na Slovensku zvyknú byť lepkové. Produkty sú často označené znakom preškrtnutého klasu a zloženie je takmer vždy aj v angličtine. Nezabudnite ochutnať med zo Zakynthosu. Pelendreky – ak ste milovník gumených cukríkov a pelendrekov, nezabudnite hľadať v obchodoch značku Fini, ktorá ponúka veľký sortiment bezlepkových cukríkov a viacero druhov pelendrekov. Nakoľko taký výber nie je ani na Slovensku, ja som si to veľmi užila.

bezlepkové potraviny zakynthos
zakynthos gluten free tortilla
zakynthos bezlepkový chlieb

McDonald’s

Hoci je na Zakynthose v Laganas aj McDonald’s, nepoteším vás, pretože neponúkal bezlepkové žemle, takže na ten sa nespoliehajte. Bezlepkový McDonald’s teda nečakajte.

Ďalšie podniky s možnosťou bezlepkového stravovania, ktoré sme zatiaľ nenavštívili:

FishalidaAlykon, Αλυκές 290 90, Grécko – reštaurácia na pláži v Alykes, v menu bezlepkáčov poteší znak preškrtnutého klasu pri mnohých jedlách, ide väčšinou o ryby a morské plody.

Restaurant MantalenaAlikanas 290 90, Grécko – jedlá grilované na drevenom uhlí, rôzne druhy mäsa, personál by mal byť dobre informovaný a schopný pripraviť bezlepkové jedlo

Yard of TasteRizospaston 15, Zakinthos 291 00, Grécko – používajú čerstvé organické suroviny a pripravení sú aj na bezlepkových zákazníkov, vraj by mali mať aj bezlepkový chlieb a cestoviny

ParadosiakoKomoutou 6, Zakinthos 291 00, Grécko –  v menu majú uvedené, že majú aj gluten free možnosti a treba sa pýtať obsluhy, niektoré recenzie uvádzajú, že sú k dispozícii aj bezlepkové cestoviny, v menu sa však o tom nezmieňujú

Buon AmiciKalamaki 290 92, Grécko – k dispozícii by mala byť bezlepková pizza.

Olive Tree RestaurantKalamaki 291 00, Grécko – mali by mať možnosť bezlepkového jedla, ktoré je vyznačené v menu

 Balsamico – Laganas 290 92, Gréckopodnik na pláži, ktorý by mal ponúkať aj bezlepkové cestoviny.

Zdieľať článok na Facebooku

Stačí kliknúť na ikonku a môžete sa o článok podeliť s priateľmi v ZŤP a celiatických skupinách na sociálnych sieťach.

Objavte ďalšie bezlepkové reštaurácie a tipy pre cestovanie so ZŤP. Prečítajte si aj články: