Cestovanie so ZŤP a celiakiou

Cestovanie nám prináša radosť, rozširuje obzory a prináša nové zážitky. Pre niektorých z nás, špeciálne pre zdravotne ťažko postihnutých a celiatikov, môže byť opustenie komfortu nášho domova zároveň čiastočne stresujúce.

cestovanie s celiakiou

Ako celiatici a zároveň ZŤP riešime počas dovoleniek v zahraničí pravidelne otázky:
Dokážem sa na dovolenke bezlepkovo prestravovať?
Uznajú mi slovenský ZŤP preukaz aj v zahraničí?
Budem mať nárok na zľavnené vstupné do múzeí a iných atrakcií?

Na našom webe a sociálnych sieťach sa snažíme zdravotne ťažko postihnutým a celiatikom maximálne cestovanie uľahčiť. Spísali sme pre vás preto tipy na zľavy pre držiteľov ZŤP preukazov spolu s možnosťami bezlepkového stravovania pre mnohé metropoly Európy. Tieto informácie tak ďalej nemusíte pracne dohľadávať a prekladať z neoverených a často neaktuálnych zahraničných zdrojov. Všetko sme pre vás prehľadne rozdelili podľa krajín. Sledujte náš web a sociálne siete, pretože postupne budeme pridávať nové články z ďalších svetových metropol, kam ste sa možno práve vy chystali na najbližšiu dovolenku.

Kam sa s nami vyberiete dnes?

Slovensko bezlepkové reštaurácie a ZŤP zľavy

Slovensko

Dovolenka na Slovensku môže ponúknuť viac jedinečných zážitkov, ako sa na prvý pohľad zdá. Objavujte s nami čarovné kúty Slovenska. Výhodou tuzemskej dovolenky je bezproblémové uznávanie ZŤP zliav, keďže naše ZŤP preukazy vydané na Slovensku majú u nás najširšie uplatnenie. Postupne vám predstavíme tipy na ZŤP zľavy a bezlepkové reštaurácie naprieč celým Slovenskom. Spolu objavíme miesta, kde je možné ochutnať tradičné špeciality jednotlivých regiónov aj v bezlepkovom prevedení.

Španielsko

Vydajte sa s nami do temperamentného Španielska. Objavte čaro Barcelony – pulzujúcej katalánskej metropoly, ktorá patrí k najobľúbenejším mestám sveta. Ako jedna z mála metropol má more a ponúka tak neopakovateľnú atmosféru. Poradíme vám, kde môžete získať ZŤP zľavy. S našimi tipmi budete mať vstup do najznámejších pamiatok zadarmo alebo s výraznou zľavou. Odporučíme vám, kde ochutnať famóznu bezlepkovú paellu. Dozviete sa, kde sa osviežite zmrzlinou aj s chrumkavým bezlepkovým kornútkom a oveľa viac.

Španielsko ZŤP zľavy a bezlepkové reštaurácie
Taliansko bezlepkové reštaurácie a ZŤP zľavy

Taliansko

Objavte s nami krásu históriou opradeného Talianska. Preskúmame spolu staroveké pamiatky Ríma. Vydáme sa aj do Milána – svetového mesta módy. Chýbať nebudú tipy, kde všade môžete získať vstup do legendárnych pamiatok ako ZŤP pre seba aj svoj doprovod úplne zadarmo. Poradíme vám, kde ochutnať svetovo preslávenú taliansku pizzu v bezlepkovom prevedení. Pre milovníkov morských plodov nebude chýbať odporúčanie na pravdepodobne najlepšiu chobotnicu v celom Taliansku. Odporučíme vám aj najlegendárnejší taliansky bar a drinky, ktoré si aj ako celiatik môžete vychutnať.

Francúzsko

Prežite svoj romantický sen v Paríži, pravdepodobne najkultovejšom meste sveta. Ochutnajte s nami typickú Francúzku gastronómiu aj v bezlepkovom prevedení. Ušetrite s množstvom ZŤP zliav, ktoré vám odporučíme. Navštívte spolu s nami najznámejšie svetové pamiatky a múzeá, ktoré nesmú chýbať v itinerári žiadneho cestovateľa. Odporučíme vám, kde ochutnať tradičné francúzske dezerty v bezlepkovom prevedení. Poradíme aj reštaurácie v centre, kde sa viete aj ako celiatik najesť za prijateľné ceny.

Francúzsko Paríž bezlepkové reštaurácie a ZŤP zľavy
Praha Česko bezlepkové reštaurácie a ZŤP zľavy

Česko

Zavítajte s nami do „stovežatej“ Prahy, ktorá ponúka každoročne miliónom návštevníkov z celého sveta neopakovateľnú atmosféru. Vyskúšajte tradičnú českú gastronómiu. S našimi tipmi ochutnáte množstvo českých špecialít aj ako celiatik. Odporučíme vám jediné miesto v Prahe, kde sa počas horúceho leta môžete osviežiť tradičným pražským trdlom plneným zmrzlinou v bezlepkovej variante. Prezradíme vám najzaujímavejšie miesta v Prahe, ktoré vám ako držiteľovi ZŤP preukazu poskytnú zľavnené vstupné.

Rakúsko

Odskočte si s nami do Rakúska – krajiny s nádhernou prírodou a jedinečným kultúrnym dedičstvom. Rodisko Mozarta ponúka každoročne návštevníkom množstvo jedinečných zážitkov. V našich článkoch vám odporučíme vychýrené reštaurácie ponúkajúce tradičné špeciality, ktoré sú bez lepku a môže si ich vychutnať aj celiatik. Poradíme, kde ochutnať bezlepkové rakúske pivo z tradičných pivovarov. Vytipujeme pre vás aj zaujímavé miesta, ktoré nemôžete vynechať a zároveň v mnohých je možné získať ako držiteľ ZŤP preukazu zľavu na vstupnom.

Zťp zľavy a bezlepkové reštaurácie Rakúsko
Škótsko bezlepkové reštaurácie a ZŤP zľavy

Škótsko

S našimi tipmi na bezlepkové reštaurácie a zľavnené vstupné do mnohých atrakcií si užijete nádherné Škótsko bez stresov. Očarí vás jedinečná príroda a možno sa vám podarí objaviť aj legendárnu Lochnesskú príšeru Nessie. Hoci je škótska tradičná kuchyňa nie veľmi gluten free friendly, poradíme vám, kde sa kľudne môžete najesť aj ako bezlepkáč. Dokonca prezradíme aj miesto, kde môžete ochutnať bezlepkový Haggis – škótske národné jedlo.

Grécko

Preskúmajte s nami krásy Grécka. Krajiny s bohatou históriou, krásnymi prírodnými plážami a jedinečnou gastronómiou. Poradíme vám ako ušetriť s preukazom ZŤP pri návšteve atrakcií, ktoré by ste si nemali nechať ujsť.  Odporučíme vám, kde môžete ochutnať čerstvé ryby, krevety, chobotnicu aj tradičné grécke jedlá souvlaki, gyros či tzatziki. Samozrejme v bezlepkovom prevedení.

bezlepkový zakynthos