Paríž bezlepkové reštaurácie

Metropola Francúzska je známa ako mesto gurmánov. Na každom rohu nájdete cukrárne (Pâtisserie), pekárne (Boulangerie) a predajne so syrmi (Fromagerie) a čokoládou. Dobrá správa pre ľudí na bezlepkovej diéte je, že vo viacerých klasických pekárňach je k dispozícii aj pohánkový chlieb a takmer v každej creperii sú k dispozícii Galettes – pohánkové palacinky robené na slano aj sladko (samozrejme vždy treba dávať pozor na krížovú kontamináciu). K typickým predjedlám (Entrée) patria Escargots – slimáky na bylinkovom masle. Z polievok je najznámejšia asi cibuľová so zapečeným syrom. Z hlavných jedál (le plat principal) spomeniem napríklad Canard – kačka buď na pomaračoch či konfitovaná, Guisses de grenouilles – žabie stehienka, Boeuf Bourguignon – hovädzie ragú na červenom víne. Vegetariáni môžu siahnuť po Ratatouille – zapečená zelenina väčšinou, rajčiny, cukina, baklažán alebo Gratin dauphinois – zapečené zemiaky so syrom. V Paríži si viete pochutnať aj na plodoch mora, rozšírené sú hlavne Moules – slávky na bielom víne. Chceli sme vyskúšať aj Coq au vin – kohút na víne, ale v celom Paríži sme ho nezohnali. Aj v reštauráciách, kde ho mali toto jedlo uvedené v menu nám vždy povedali, že nie je k dispozícii. Zo sladkého spomeniem slávne Crème brûlée – smotanovo-vanilkový dezert s karamelovou krustou, Macarons – farebné makronky a Crêpes – palacinky.

NoGlu
bezlepkové menu a dezerty

69 Rue de Grenelle, 75007 Paris, Francúzsko alebo 15 Rue Basfroi, 75011 Paris, Francúzsko

Paríž bezlepkové reštaurácie

Ide o 100% bezlepkový podnik, ktorý vás určite nadchne. Nájdete tu chutné croissanty, tartaletky, pain au chocolat, eclairs, ale aj raňajkové a obedové menu. Samozrejme všetko bez lepku. Ďalšiu prevádzku nájdete na adrese: 69 Rue de Grenelle, 75007 Paris, Francúzsko.

Ladurée
bezlepkové makrónky

Carrousel du Louvre, 99 Rue de Rivoli Emplacement M11, 75001 Paris, Francúzsko

Bezlepkové reštaurácie Paríž Laduree gluten free

Legendárna sieť predajní preslávená svojimi pestrofarebnými makronkami. Vyrobené sú z mandľovej múky a teda sú bezlepkové. V luxusnom prostredí predajní zakúpite aj darčekové boxy, kde si navyberáte makronky podľa vašej chuti a dizajn krabičky podľa vášho vkusu. Zároveň je to aj dokonalý suvenír. Prevádzky majú po celom Paríži a menší stánok (posledná foto) nájdete aj vo Versailles.

Paríž bezlepkové makronky Laduree
Gluten free Paris Laduree
Versailles gluten free macarons Laduree

Amorino
bezlepková zmrzlina

47 Rue Saint-Louis en l’Île, 75004 Paris, Francúzsko

bezlepková zmrzlina Amorino

Známa sieť predávajúca zmrzlinu, ktorú nájdeme vo viacerých metropolách. Nechýba ani v Paríži a tak ako inde aj tu nájdete zmrzliny a sorbety, ktorých príchute sú všetky bezlepkové. To isté platí aj o ich makrónkach, ktoré si môžete na zmrzlinu pridať. Niekedy majú k dispozícii aj bezlepkové kornútky a personál je väčšinou poučený o krížovej kontaminácii. Pre istotu však spomeňte, že ste celiatik, nakoľko nejde o 100% bezlepkový podnik. Zážitkom pre vás isto bude aj fakt, že zmrzlinu naberajú špachtlami, ktorými z vašej zmrzliny vytvoria krásny kvet.

Latinská štvrť
bezlepkové francúzske špeciality

Quartier latin Paríž Francúzsko

bezlepková reštaurácia Paríž

Na záver by som ešte rada spomenula Quartier Latin – Latinská štvrť. Táto príjemná historická štvrť, kde sa nachádza aj Pantheon a univerzita Sorbonna je dokonalým miestom aj na večeru či obed, nakoľko sa tu nachádza viacero reštaurácií s veľmi rozumnými cenami a typickými francúzskymi jedlami, z ktorých si vyberie aj bezlepkáč. My sme boli v tejto štvrti aj ubytovaní a tak sme sa tu stravovali najčastejšie, keďže sme typy, čo chcú ochutnať všade najmä miestne špeciality.

Paríž bezlepkové reštaurácie celiakia
Paríž bezlepková reštaurácia
Bezlepkové žabie stehienka reštaurácie Paríž

Ak chcete pri reštauračnom stravovaní ušetriť na nápojoch, môžete si k jedlu pýtať karafu vody „carafe d’eau“, ktorú k objednanému jedlu dostanete zadarmo a nemusíte platiť predražené minerálky.

Ďalšie podniky s možnosťou bezlepkového stravovania, ktoré sme zatiaľ nenavštívili:

Little Nonna12 Av. Niel, 75017 Paris, Francúzsko – talianska reštaurácia

Tasca  46 Av. de Suffren, 75015 Paris, Francúzsko – talianska reštaurácia

Kapunka139 Rue Cardinet, 75017 Paris, Francúzsko – thajská reštaurácia

Boulangerie Chambelland43 Rue Brochant, 75017 Paris, Francúzsko alebo 14 Rue Ternaux, 75011 Paris, Francúzsko – bezlepková pekáreň

Maison Plume61 Rue Charlot, 75003 Paris, Francúzsko – cukráreň vyrábajúca produkty bez lepku, cukru a mlieka

Yummy And Guiltfree3 Rue du Temple, 75004 Paris, Francúzsko – bezlepkové wafle na slano aj sladko

Café Mareva République 38 Rue du Faubourg du Temple, 75011 Paris, Francúzsko – bezlepkové a bezlaktózové gofry na slano aj sladko a rôzne cukrovinky

Zdieľať článok na Facebooku

Stačí kliknúť na ikonku a môžete sa o článok podeliť s priateľmi v ZŤP a celiatických skupinách na sociálnych sieťach.

Objavte ďalšie bezlepkové reštaurácie a tipy pre cestovanie so ZŤP. Prečítajte si aj články: