Hallstatt ZŤP zľavy a bezlepkové reštaurácie

Hallstatt je rakúska obec s jedinečnou atmosférou, ktorá sa nachádza v regióne Salzkammergut a je zapísaná v zozname svetového dedičstva UNESCO. Ikonická panoráma s evanjelickým kostolom a jazerom, ktorú poznáte z pohľadníc a fotografií patrí práve tejto dedinke. Každoročne ju navštívia tisíce turistov z celého sveta. Krása Hallstattu očarila aj Číňanov, ktorí sa rozhodli, že si vybudujú jej presnú kópiu. Napriek tomu, že ide o malú dedinku, nudiť sa tu istotne nebudete.

Hallstatt bezlepkové reštaurácie a zťp zľavy

Kostnica – Beinhaus

Hallstatt kostnica Beinhaus zťp zľavy

Nachádza sa pri katolíckom kostole v kaplnke sv. Michala, neďaleko cintorína. Nachádza sa v nej asi 1200 lebiek, z toho asi polovica je pomaľovaných. Ide o najväčšiu kolekciu na svete. Nakoľko má cintorín limitovaný počet miest a kremácia sa nevykonávala, ľudia museli v minulosti šetriť miesto ako vedeli. Po rokoch hrob otvorili, lebku a kosti vytiahli a uvoľnili miesto pre ďalšieho nebožtíka. Lebku pomaľovali dátumom narodenia a úmrtia, menom alebo iniciálami a ornamentom, ktorý si nebožtík vybral ešte pred smrťou a uložili do kostnice. Dnes sa nedostatok miesta na cintoríne rieši kremáciou. Vstupné sa do kostnice nekupuje, ale dobrovoľný príspevok je vítaný. Na tomto mieste bol zákaz fotografovať, čo sme rešpektovali a naša fotografia pochádza z voľnej online fotobanky.

Hallstatt kostnica Beinhaus zťp zľavy
Hallstatt cintorín celicesty bez lepku
Hallstatt bez lepku celiakia

Múzeum Hallstatt

Hallstatt múzeum celicesty bez lepku

Múzeum mapuje historický vývoj a kultúru Hallstattu. Prezrieť si budete môcť rôzne nálezy a vykopávky. Priblíži Vám aj dejiny ťažby soli v Hallstatte. Bežná cena pre dospelú osobu je 10€. Zľava pre zťp osoby sa poskytuje len minimálna okolo 1-2 eur. Bohužiaľ momentálne však nie je možný vstup pre osoby s obmedzenou schopnosťou pohybu, nakoľko múzeum nie je bezbariérové. Kúsok od múzea nájdete automat na kamienky v tvare srdca, čo je celkom milý suvenír.

Hallstatt múzeum najstaršie schodisko na svete
Hallstatt múzeum zľava zťp
Hallstatt múzeum zťp zľava

World heritage Skywalk

Hallstatt world heritage skywalk zťp zľava

Ide o vyhliadku svetového dedičstva s troma výbežkami, nazývanými prsty, kde si viete urobiť jedinečné fotky a užiť si nezabudnuteľný výhľad na hory a mestečko zhora. Nachádza sa nad Hallstattom a neplatí sa na ňu žiadne vstupné. Dostanete sa k nej peši asi hodinovou túrou, ktorá je však strmšia alebo zubačkou Salzbergbahn Hallstatt. So zťp preukazom máte na zubačku zľavu. Zaplatíte len 11 eur, oproti plnej sume 22 eur. Ideálne je skombinovať tento výlet aj s prehliadkou soľnej bane, ktorá sa nachádza neďaleko a v cene lístka máte už aj jazdu zubačkou.

Hallstatt zťp zľava vyhliadka
Hallstatt World Heritage Skywalk zľava pre zťp osoby
Hallstatt lanovka zubačka zťp zľava

Salzwelten – soľná baňa

Hallstatt soľná baňa zťp zľava

Soľná baňa v Hallstatte sa nachádza na kopci Salzberg priamo nad dedinkou. Ide o jednu z troch baní, patriacich do soľných svetov Salzwelten. Ďalšie sú v Salzburu a v Altaussee. Konkrétne baňa v Hallstatte je najstaršia soľná baňa na svete. Soľ sa tu ťažila už pred 4000 rokmi. Pred vstupom do bane sa prezlečiete do banského overalu a nasadíte si helmu. V tejto bani uvidíte aj najstaršie drevené schodisko, ktoré sa tu našlo a počas multimediálnej kino prehliadky vám predstavia proces ťažby soli v minulosti. Okrem prehliadky si v bani užijete aj jazdy na banskej šmykľavke. Pri šmyku Vás odfotia a fotografiu si môžete zakúpiť po exkurzii. Malí aj veľkí návštevníci si určite užijú aj banský vláčik, ktorý vás po prehliadke vyvezie von z bane. Cena pre dospelú osobu je 40 eur, ale so zťp preukazom zaplatíte len polovičnú sumu. Ak vlastníte preukaz zťp so sprievodcom, tak aj ten platí len 20 eur.

Hallstatt bez lepku
Hallstatt Salzwelten soľná komora zľava zťp
Hallstatt soľná komora zľava pre zťp

Penzión Bergfried
bezlepkové raňajky

Hallstatt hotel s bezlepkovými raňajkami

Rozhodovali sme sa medzi týmto penziónom asi 5 min od centra mesta a jedným priamo v centre. Nakoniec som bola veľmi rada, že sme vybrali pension Bergfried, najmä kvôli parkovaniu. Parkovanie pre hostí je zadarmo priamo pred penziónom a zaparkujete pohodlne bez stresov, čo je v Hallstatte často veľký problém. Raňajky v penzióne boli pestré, bolo z čoho vyberať a skúsila som sa spýtať aj na bezlepkový chlieb. Majiteľka bola najprv zaskočená, že sme to nehlásili vopred, ale po chvíľke mi ho predsa priniesla. Takže veľmi oceňujem ich ochotu. Každopádne, nabudúce určite treba túto požiadavku predostrieť pred príchodom.

Hallstatt bezlepková reštaurácia
Hallstatt bezlepkové raňajky pre celiatika
Hallstatt bezlepkové reštaurácie a gluten free ubytovanie

Bezlepkové stravovanie v Hallstatte

V Hallstatte sa bohužiaľ zatiaľ nenachádza žiadna reštaurácia, ktorá by ponúkala vyslovene bezlepkové jedlo. Najesť sa však nebudete mať problém, keďže tak ako všade v Rakúsku v takmer každej reštaurácii Vám budú vedieť pripraviť aj bezlepkové jedlo. Vedia, čo znamená gluten frei a teda väčšinou nemusíte mať obavy. My sme sa najedli v podniku Gasthof Weisses Lamm a čašník nemal problém mi odporučiť, ktoré z jedál v menu sú bezpečné aj pre celiatika. Vybrala som si chutnú rybu.

Galéria fotiek z Hallstattu

Zdieľať článok na Facebooku

Stačí kliknúť na ikonku a môžete sa o článok podeliť s priateľmi v ZŤP a celiatických skupinách na sociálnych sieťach.

Objavte ďalšie bezlepkové reštaurácie a tipy pre cestovanie so ZŤP. Prečítajte si aj články: