Miláno bezlepkové reštaurácie

Najznámejším jedlom je Risotto alla milanese so šafranom podávané s parmezánom. Rizotá sa tu však robia na všetky možné spôsoby. Klasickým mäsovým pokrmom je Osso Bucco teľacie so špikovou kosťou orestované a dusené na víne. Hoci je Miláno vnútrozemské, privážajú sa sem čerstvé ryby, takže obľúbené sú aj morské plody. Typické polievky sú cibuľová a pomodoro – rajčinová. Pizza a pasta sú v Taliansku už samozrejmosť. Z dezertov nesmie chýbať zmrzlina teda Gelato, Tiramisu a Panettone, ktoré sa už dnes považuje za typicky vianočné. Obľúbenými drinkami sú Campari, Negroni, Negroski, Italian-Americano, Limoncello alebo Grappa. Zbystrite pozornosť, keď zbadáte červené logo talianskej asociácie celiatikov – Associazione Italiana Celiachia (v skratke AiC). Označené sú ním podniky v Taliansku, ktoré su pre celiatikov na 100% bezpečné. Nižšie nájdete niektoré z podnikov, ktoré sme navštívili a dokázali pripraviť aj bezlepkové jedlá.

Trattoria il Cestino
bezlepková pizza a cestoviny

Via Madonnina, 27, 20123 Milano MI, Taliansko

Miláno bezlepková gluten free pizza Il Cestino

Príjemná reštaurácia v krásnej historickej štvrti Brera. V menu bola možnosť aj pre celiatikov – bezlepková pizza a pasta, veľmi milý a zábavný personál, reštaurácia útulná s možnosťou sedenia vnútri, ale aj vonku – nakoľko boli rozmiestnené ohrievače, tak vonku nebola zima ani v januári.

Milano bezlepkové osso bucco il cestino
gluten free pizza Miláno
bezlepková pizza Miláno

Meat Grillfood
bezlepkové morské špeciality

Via Santa Radegonda, 11, 20121 Milano MI, Taliansko

Miláno bezlepková chobotnica

Táto reštaurácia sa nachádza neďaleko katedrály Duomo. Odporúčam pre všetkých milovníkov morských plodov, jedna z najlepších grilovaných chobotníc (a tiež najväčších – dostala som polovicu veľkej chobotnice) akú som kedy jedla. Vhodnou voľbou pre bezlepkáča boli tiež jahňacie kotlety so zemiakmi. Podávali tiež výborné typické drinky – my sme vyskúšali, Negroni, Negroski , Italian americano. Obsluha milá, pohotová a hoci nám splietli objednávku drinkov, ochotne vymenili a namiešali nové.

Bezlepkoví jedlo v Miláne
Miláno bezlepková chobotnica reštaurácia
bezlepkový drink Miláno

Camparino in Galleria
najlegendárnejší bar na svete

P.za del Duomo, 21, 20121 Milano MI, Taliansko

Miláno bezlepkový drink camparino

Podľa mňa najlepší bar v Miláne, ktorý navyše dýcha históriou. Je priamo na piazza Duomo pri vchode do Galérie Vittorio Emanuelle s úžasným výhľadom na Duomo. Podnik zakladateľa dynastie Campari si obľúbil aj skladateľ Giuseppe Verdi. Drinky podávajú s etažérom plným chutných jednohubiek (olivy, mandle, lieskovce, slané pečivo a tartaletky s tuniakovou penou), pritom drinky neboli drahšie ako v iných podnikoch akoby sa na prvý pohľad mohlo zdať, nakoľko obsluha bola oblečená v oblekoch s bielymi rukavičkami.

GROM
bezlepková zmrzlina

Via Santa Margherita, 16, 20121 Milano MI, Taliansko

bezlepková zmrzlina miláno

Veľmi dobre známa sieť zmrzlinární, ktorá je 100% gluten free, samozrejme aj s kornútikmi. Predajne majú na viacerých miestach v Miláne.

Mama Eat
bezlepkové talianske jedlá

Via Giulio Cesare Procaccini, 32, 20154 Milano MI, Taliansko

Miláno bezlepková reštaurácia

V tejto prevádzke máte bezlepkové jedlo garantované. Všetky jedlá v menu sú bezlepkové a kontaminácie sa nemusíte obávať. Nájdete tu tradičné talianske jedlá ako pizza, pasta, bruskety, morské plody, tiramisu. Dať si možete aj smažené mini šišky, niečo ako donuty.

Amorino
bezlepková zmrzlina a makrónky

Galleria Vittorio Emanuele II, 20121 Milano MI, Taliansko

Miláno bezlepková zmrzlina Amorino

Sieť zmrzlinárni, pre ktoré je typické, že zmrzlinu naberajú špachtlami a tvarujú do podoby ruže. Veľmi efektné. Najlepšie je, že ich sorbety, zmrzliny a makronky sú bezlepkové. Personál je poučený o kontaminácii a na požiadanie nemajú problém použiť čisté nástroje. Pozor však na kornútiky. Nie vždy mávajú bezlepkové. Ja som zažila obe situácie, aj keď boli bezlepkové kornútiky k dispozícii a aj keď nie.

Obchody

Miláno bezlepkové obchody

V obchodoch a supermarketoch sú bezlepkové potraviny celkom bežné. Narazíte na množstvo produktov pod žltou značkou, ktorá sa predáva aj u nás, milo ma prekvapili aj ich miestne Grissini. Pani predavačka dokonca odporučila aj bezlepkové pivo (bližšie som neskúmala, ale čítala som, že hoci ho predávajú ako bezlepkové, v skutočnosti je len so zníženým obsahom lepku, takže na toto pri kúpe pozor).

Ďalšie podniky s možnosťou bezlepkového stravovania, ktoré sme zatiaľ nenavštívili:

Via dalla Spiga MilanoViale S. Michele del Carso, 13, 20144 Milano MI, Taliansko – pekáreň, ktorá pečie čisto len bezlepkové výrobky

BistròCorso Magenta, 9, 20123 Milano MI, Taliansko – bezlepkové menu, najmä pasta a lasagne

OUT-OF-THE-BOXVia Marcello Malpighi, 7, 20129 Milano MI, Taliansko –  zmrzlináreň s bezlepkovými kornútikmi a netradičnými príchuťami

Officina Zero – Viale Andrea Doria, 44, 20124 Milano MI, Taliansko – slané aj sladké bezlepkové pečivo

Bontà senza GlutineVia Ettore Ponti, 53, 20143 Milano MI, Taliansko

Maison BretonneVia Giulio Cesare Procaccini, 69, 20154 Milano MI, Taliansko – ponúkajú palacinky – gallettes a omelety

L’isola Senza GlutineViale Fulvio Testi, 87, 20126 Milano MI, Taliansko – bezlepkové pečivo a rôzne bezlepkové produkty

Spontini Viale Gorizia, 30, 20144 Milano MI, Taliansko – pizza so sebou

GluFree BakeryVia Curtatone, 6, 20122 Milano MI, Taliansko – čisto bezlepková pekáreň sladké aj slané, veľa možností

PanPerMe – senza glutine a MilanoViale Monte Nero, 57, 20135 Milano MI, Taliansko – bezlepková pekáreň

Cake Shop Navotti MilanoVia Giovanni Paisiello, 7, 20131 Milano MI, Taliansko – koláčikovňa, ponúkajú rôzne druhy koláčov ako cookies, cassata

Officine Del DolceVia Tagliamento, 2, 20139 Milano MI, Taliansko – bezlepková cukráreň a zmrzlináreň

Zdieľať článok na Facebooku

Stačí kliknúť na ikonku a môžete sa o článok podeliť s priateľmi v ŽTP a celiatických skupinách na sociálnych sieťach.

Objavte ďalšie bezlepkové reštaurácie a tipy pre cestovanie so ZŤP. Prečítajte si aj články: