Viedeň ZŤP zľavy

Viedeň sa nachádza len 60 km od Bratislavy. Táto vzdialenosť ponúka zahraničným turistom skvelú príležitosť na ich spoznávanie v rámci jedného výletu. Rovnako ako našim hlavným mestom aj Viedňou preteká rieka Dunaj. Viedeň si tým vyslúžila prezývku Dunajská metropola. Považuje sa za európske centrum hudby, kde pôsobili hudobníci ako Mozart, Beethoven, Strauss či Schubert. Viedeň celosvetovo preslávil aj panovnícky rod Habsburgovci, najmä cisárovná Sissi. Viedeň je úžasné mesto s bohatou históriou prispôsobené na prechádzky, objavovanie rozmanitých atrakcií a vychutnávanie kaviarenskej kultúry.

ZŤP zľavy Viedeň

Kde všade vo Viedni viete využiť ZŤP zľavy ?

Viedeň ponúka obrovské množstvo historických pamiatok, múzeí, galérií a zábavných atrakcií, z ktorých si vyberie určite každý. Na mnohé z nich môžete využiť zľavy pre držiteľov ZŤP preukazov.

Stephansdom

Stephansdom ZŤP zľava

Dóm svätého Štefana je ikonická stavba nachádzajúca sa v centre mesta. Ide tiež o najdôležitejší a najvyšší kostol v Rakúsku. Malá časť interiéru kostola je prístupná zadarmo, do ostatných častí ako sú múzeum, južná a severná veža či katakomby potrebujete vstupenky. Informovali sme sa vopred a bolo nám povedané, že zľavy pre ZŤP poskytujú v závislosti od stupňa postihnutia, ale že vo všeobecnosti platia pre takéto osoby detské ceny. My sme chceli navštíviť iba Severnú vežu s legendárnym zvonom Pummerin, ale pani predávajúca vstupenky nám odmietla akceptovať ZŤP preukaz, vraj žiadne také zľavy neposkytujú. Museli sme teda zaplatiť plné vstupné 6 eur. Každopádne vám návštevu tejto veže odporúčam. Užijete si z nej panoramatický výhľad na celú Viedeň a urobíte krásne fotky. Každopádne skúste ZŤP preukaz predložiť, možno budete mať viac šťastia ako my.

Hofburg

Hofburg ZŤP zľava

Obrovský komplex, ktorý dokonale prezentuje veľkoleposť panovníckeho rodu Habsburgovcov so záhradami Burggarten. Základná vstupenka zahŕňa možnosť navštíviť múzeum Sissi, cisárske apartmány (Kaiserappartements) a zbierku striebra (v súčasnosti nie je prístupná). Táto vstupenka stojí 17,5 eur, so ZŤP preukazom 16,5 eur. Pre návštevníkov na invalidnom vozíku a nevidiacich je možnosť vziať so sebou jednu sprevádzajúcu osobu zadarmo, ale musí to byť vyznačené na preukaze. V paláci sa nachádza aj niekoľko múzeí, vstupenky sa kupujú do každého zvlášť.

Zámok Schönbrunn

Schönbrunn zťp zľavy

Veľkolepý palácový komplex s impozantnými záhradami je najpopulárnejšou atrakciou vo Viedni. V preklade znamená krásny prameň a pomenovaný bol po neďalekom prameni. Palác býval letnou rezidenciou rakúskych panovníkov. Nachádza sa tu viacero atrakcií, ktoré môžete navštíviť. Vstupenky sa dajú kúpiť zvlášť alebo vo výhodnejších balíčkoch. Využiť môžete zľavy pre držiteľov ZŤP preukazov. Spomenieme napr. vstupenku Grand Tour, ktorá zahŕňa prehliadku súkromných komnát Sisi a Františka Jozefa, štátne apartmány a komnaty Márie Terézie. Bežná cena je 29 eur, ale so ZŤP preukazom  24 eur. Pre návštevníkov na invalidnom vozíku a nevidiacich je možnosť vziať so sebou jednu sprevádzajúcu osobu zadarmo, ale musí to byť vyznačené na preukaze. Záhrady sú zadarmo. Ostatné atrakcie ako Palmový a púštny dom, Zoo, Labyrint, Gloriette, Oranžéria, Privátne záhrady či Detské múzeum si dokupujete zvlášť alebo v balíčkoch.

Belvedere

Belvedere zťp zľavy Viedeň

Tento komplex tvoria 2 paláce Horný a Dolný Belvedere, oranžéria a rozsiahle záhrady s fontánami. Nájdete tu rozsiahle zbierky umenia či alpskú záhradu. Vstupné sa do jednotlivých častí kupuje zvlášť alebo ako komplexná vstupenka pre všetky časti. V tom prípade ich musíte navštíviť behom jedného dňa. Horný a Dolný Belvedere je spolu za 24 eur, pre ZŤP osobu za 5 eur. Vstupenka umožňujúca aj vstup do Belvedere 21 je za 26,10 eur, ale pre ZŤP osobu za 6 eur.

Horný Belvedere (Oberes)

Horný Belvedere zťp zľava Viedeň

Palác v minulosti plnil reprezentačnú funkciu, konali sa tu oslavy a podujatia. Dnes v ňom nájdete rozsiahle zbierky rakúskeho umenia. Väčšina turistov ho však navštívi pre populárny obraz Bozk od Gustava Klimta. Nájdete tu však aj diela autorov ako Kokoschka, Schiele, Van Gogh, Renoir, či Monet. Z terasy uvidíte prenádherný výhľad na mesto. Vstupné pre dospelú osobu je 16,7 eur, ale so zťp preukazom zaplatíte len 4 eur, čo je super zľava.

Dolný Belvedere (Unteres)

Dolný Belvedere ZŤP zľavy Viedeň

V tomto paláci mal kedysi princ Eugen Savojský rezidenciu. Dnes slúži na dočasné výstavy. Ďalšími lákadlami pre turistov sú Zlatý kabinet s množstvom zrkadiel, Mramorová galéria alebo Groteskensaal. Cez Dolný Belvedere sa dostanete aj k Oranžérii, kde sa tiež vystavuje umenie. V pôvodných stajniach si dnes viete prezrieť stredoveké umenie. Vstupné je 14,6 eur pre dospelú osobu, no so ZŤP preukazom len 4 eur.

 Naturhistorisches Museum

Prírodovedné múzeum je plné exponátov pochádzajúcich zo súkromnej zbierky Františka Lotrinského. Vystavované sú tu napr. meteority, ktoré vás ohromia. Aj v tomto múzeum môžete využiť zľavu pre držiteľov ZŤP preukazov, namiesto 16 eur, zaplatíte 12 eur. To isté platí aj pre váš doprovod. Hendikepované osoby, ktoré používajú invalidný vozík by mali mať vstup zadarmo.

Kunsthistorisches Museum

viedeň-zťp-zľavy

Umelecko-historické múzeum a zbierky, ktoré tu uvidíte sú naozaj obdivuhodné. Vaše oko potešia umelecké diela takých zvučných mien ako sú Rafael, Rubens, Caravaggio, Tizian či Rembrandt. Zľava pre držiteľov ZŤP preukazov nie je veľká, namiesto 21 eur, by ste mali zaplatiť 18 eur. To isté platí aj pre váš sprievod. Dvojčaťom tohto múzea je prírodovedné múzeum. Postavené sú oproti sebe.

Prater

Ikonický zábavný park s historickým ruským kolom Riesenrad, ktoré patrí k najväčším na svete je dominantou Viedne. Patrí k najnavštevovanejším miestam vo Viedni. Vstup do parku je zadarmo, ale jednotlivé atrakcie sa platia. Je len na vás, ktorú si vyberiete. V parku je ich naozaj mnoho, od najadrenalínovejších kolotočov až po strašidelný hrad.

Albertina

albertina viedeň zťp zľava

Galéria vystavujúca umenie od Dürera až po súčasnosť, ktorá v posledných rokoch zaznamenala obrovský záujem turistov z celého sveta. Ďalšie mená, s ktorými sa tu stretnete sú napr. Monet, Picasso, či Schiele. Galéria sa nachádza v zaujímavej budove paláca. Históriu si vychutnáte najmä na 3. poschodí, kde si môžete prezrieť aj interiéry s originálnym zariadením a nábytkom, ktoré vás vtiahnu do čias Habsburgovcov. Bežné vstupné vychádza 18,9 eur, ale so ZŤP preukazom zaplatíte len 7 eur.

Albertina Modern

albertina modern zťp zľava viedeň

Ide o pobočku Albertiny, ktorá vystavuje množstvo moderných umeleckých diel zo súčasnosti. Zbierka tejto galérie je veľmi rozsiahla a obsahuje nielen diela rakúskych, ale aj zahraničných umelcov. Albertina Modern patrí k najväčším múzeám moderny a súčasného umenia. Nájdete ju v zrekonštruovanej budove na Karlsplatz. Vstupné pre dospelú osobu je 14,9 eur, ale so ZŤP preukazom si galériu vychutnáte úplne zadarmo.

Haus des Meeres

Dom mora zťp zľava

Ak chcete vo Viedni zažiť trochu exotiky, tak Dom mora je pre vás to pravé. Na 11. poschodiach uvidíte tropické živočíchy ako sú pestrofarebné rybky, korytnačky, jaštery, žraloky, raje a pod. Môžete využiť zľavu na vstupnom po predložení ZŤP preukazu. Zaplatíte 16,4 eur namiesto 21,9 eur. Táto atrakcia sa nachádza v zaujímavej budove, ktorá kedysi slúžila ako protilietadlová veža.

Zoo Viedeň 

ZOO Viedeň ZŤP zľava

V jednej z najkrajších zoologických záhrad si okrem iných zvierat môžete pozrieť aj pandu a koalu. Navyše so ZŤP preukazom ušetríte na vstupnom. Za vstup zaplatíte 15 eur, namiesto 26 eur. Zoologická záhrada sa nachádza v zámockom parku Schönbrunn.

Cisárska hrobka

Ak si chcete pozrieť miesto posledného odpočinku Habsburgovcov, vrátane Márie Terézie, jej manžela Františka Lotrinského a cisárovnej Sisi zaplatíte ako držiteľ ZŤP preukazu 7,5 eur. Ušetríte však iba 1 eur, pretože plná vstupenka je za 8,5 eur. Hrobku nájdete v centre Viedne pod Kapucínskym kostolom.

Zdieľať článok na Facebooku

Stačí kliknúť na ikonku a môžete sa o článok podeliť s priateľmi v ZŤP a celiatických skupinách na sociálnych sieťach.

Galéria fotiek z Viedne

Objavte ďalšie ZŤP zľavy. Prečítajte si aj články: