Bezlepková diéta je v súčasnosti jediná dostupná liečba, ktorá je efektívna pre pacientov s celiakiou. Vylúčenie potravín, ktoré obsahujú pšenicu, jačmeň a raž podporuje vymiznutie príznakov a histologických a sérologických nálezov celiakie. Bezlepková diéta tiež výrazne zlepšuje kvalitu života a znižuje mortalitu pacientov s celiakiou. Dodržiavanie bezlepkovej diéty je prakticky veľmi náročné a neovplyvňuje len stravovacie návyky, ale aj mnoho ďalších aspektov každodenného života pacientov. Je potrebné zo stravy vylúčiť všetky potraviny obsahujúce lepok, čo je pre pacientov s celiakiou veľmi obmedzujúce a je pre nich ťažké bezlepkovú diétu dodržiavať dôsledne.
Bezlepková diéta
Bezlepková diéta – čo je dôležité?
Hneď po tom, ako je pacientovi stanovená diagnóza celiakie musí začať prísne dodržiavať bezlepkovú diétu. Pacienti môžu, ale aj nemusia byť odporučení dietológovi kvôli edukácii a podpore bezlepkovej diéty. Ak sa k pacientovi dostanú zastarané a nesprávne informácie o bezlepkovej diéte, často to býva veľká komplikácia v liečbe. Bezlepková diéta je zložitá a môže byť pre pacientov problém. Najlepšie je pacienta edukovať o bezlepkovej strave počas viacerých návštev s ohľadom na jeho potreby a schopnosti učiť sa.
Sleduj nás na sociálnych sieťach
Klikni na ikonku Facebooku, Instagramu a TikToku a sleduj naše profily na sociálnych sieťach a neuniknú ti žiadne novinky a súťaže pre celiatikov.
Dôsledky nedodržiavania bezlepkovej diéty
Dôsledky nedodržiavania bezlepkovej diéty závisia od rôznych faktorov. Sú to vek pacienta, dĺžka porušovania diéty alebo individuálny zdravotný stav pacienta. Vyššie riziko vzniku zhubného nádoru existuje u pacientov, ktorí dlhodobo nedodržujú bezlepkovú diétu ako u tých pacientov, ktorí ju dodržujú prísne. Pacienti s pretrvávajúcimi príznakmi ochorenia v dôsledku nedodržiavania bezlepkovej diéty zostávajú v riziku, že sa u nich vyskytnú aj vážnejšie následky neliečenej celiakie. Zahŕňajú osteoporózu, depresie, anémiu a aj neplodnosť. Časté sú aj pridružené komplikácie ako laktózová intolerancia, precitlivenosť na stopové množstvá lepku v potrave alebo ťažko liečiteľná celiakia, pri ktorej nezaberá ani bezlepková diéta. Rôzne štúdie zistili zvýšené riziko lymfoproliferatívnych malignít u pacientov s celiakiou. Dôvody tohto rizika nie sú známe, ale predpokladá sa, že dôvodom je atrofia klkov u niektorých pacientov. Častejšia je u pacientov, ktorí sa horšie prispôsobujú bezlepkovej diéte. Riziko lymfoproliferatívnych malignít sa znižuje po diagnostikovaní ochorenia, pravdepodobne vďaka priaznivému efektu bezlepkovej diéty. U pacientov, ktorí nedodržiavajú bezlepkovú diétu dôsledne sa môže vyvinúť aj osteoporóza, iné druhy rakoviny a môžu trpieť chronickými bolesťami.
U detí školského veku sa dokonca porušovanie diéty nemusí vôbec viditeľne prejaviť. Avšak je možné, že sa objavia pre celiakiu charakteristické problémy ako bolesť brucha, menší vzrast, zvýšená lámavosť kostí, poruchy menštruačného cyklu, anémia a chudnutie. Krátke porušenie bezlepkovej diéty nemá z dlhodobého hľadiska pre pacienta negatívny dopad. Najčastejšie sa prejavuje ako diétna chyba s nasledujúcimi príznakmi: bolesti brucha, nevoľnosť, zmena stolice, vracanie a podobne. Diétu najčastejšie porušujú mladí ľudia, ktorým bola diagnóza stanovená v puberte. Nevedia sa adaptovať na nové podmienky stravovania, ktoré ich odlišujú od rovesníkov.
Diétu porušujú aj ľudia, ktorí musia veľa cestovať alebo sa z iných dôvodov stravujú mimo domu, najčastejšie v reštauráciách. Rizikovou skupinou sú aj pacienti, ktorí musia dodržiavať okrem bezlepkovej aj iný typ diéty. Aj finančné a sociálne problémy môžu rovnako viesť k porušovaniu diéty. Najlepšie sa dokážu na diétu adaptovať ľudia, ktorým bola celiakia zistená v útlom detstve. Kanadská štúdia zistila, že pravidelne nedodržiava diétu až 35% pacientov, niekedy 27% a zriedkavo nedodržiava alebo nikdy diétu neporušuje 37% pacientov.