Celiakia

Celiakia je autoimunitné ochorenie, vyznačujúce sa chronickým zápalom tenkého čreva v dôsledku imunitnej reakcie vyvolanej lepkom.

celiakia

Celiakia je známa aj ako gluténsenzitívna enteropatia a poškodzuje klky sliznice tenkého čreva. V súčasnosti je jedinou liečbou celiakie prísna a celoživotná bezlepková diéta. Tá vylučuje akékoľvek produkty vyrobené z pšenice, jačmeňa a raže. Ovos je často kontaminovaný lepkom v procese výroby, preto sa nemôže pri bezlepkovej diéte konzumovať. Ovos môže celiatik konzumovať len ak je vyslovene označený ako bezlepkový. Diagnostika celiakie býva často veľmi náročná.

Celiakia – prejavy

Celiakia prejavy

Celiakia je charakterizovaná je širokým spektrom klinických symptómov. Medzi gastrointestinálne prejavy patria chronické hnačky, kŕčovité bolesti brucha, chudnutie, zápchy, vracanie a u detí aj dlhodobé neprospievanie. Mimo črevné prejavy sú tiež veľmi bežné a patria k nim napríklad anémia, opakujúce sa afty v ústach, chronické bolesti hlavy, nižší vzrast, neurologické problémy, kožné prejavy, dermatitis herpetiformis Duhring alebo dokonca neplodnosť. Tieto typické symptómy sa až u 70% pacientov neprejavujú. Ak táto choroba nie je včas diagnostikovaná a liečená, vedie k podvýžive a iným závažným problémom. Výsledkom konzumácie lepku pacientmi s celiakálnou chorobou sú okrem gastrointestinálnych problémov aj nedostatok dôležitých živín v organizme a neskôr sa môžu vyskytnúť aj určité typy onkologických ochorení. Vďaka širokému spektru klinických príznakov je celiakia prirovnávaná k chameleónovi. Celiakia sa ľahko môže zameniť za iné ochorenie s podobnými príznakmi. Môže trvať aj roky, kým sa vysloví správna diagnóza.

Sleduj nás na sociálnych sieťach

Klikni na ikonku Facebooku, Instagramu a TikToku a sleduj naše profily na sociálnych sieťach a neuniknú ti žiadne novinky a súťaže pre celiatikov.

Facebook profil
Instagram profil
TikTok pre celiatikov a ZŤP

Celiakia – výskyt vo svete

Celiakia vo svete

Celková svetová prevalencia celiakie sa odhaduje približne na 1% a v súčasnosti sa neustále zvyšuje. Incidencia tohto ochorenia je tiež omnoho vyššia ako pred 20 rokmi. V súčasnosti sa celiakia stále viac dostáva do vedeckého záujmu. Vďaka tomu sa objavujú nové informácie o príčinách tejto choroby a rôznych procesoch v tenkom čreve. Napriek množstvu nových poznatkov o celiakii, bezlepková diéta zatiaľ zostáva jedinou úspešnou liečbou. Spočíva v trvalom vylúčení lepku zo stravy. Celiakia vplýva na fyzické aj psychické zdravie pacientov a ich sociálne a rodinné vzťahy. Je nutné venovať celiakii dôslednú pozornosť, najmä kvôli tomu, že incidencia tejto choroby stúpa, vyskytuje sa v každom veku, má rozsiahle spektrum klinických príznakov, je často neskoro diagnostikovaná a vyžaduje náročnú celoživotnú bezlepkovú diétu.

Zdieľať článok Čo je celiakia na Facebooku

Stačí kliknúť na ikonku a môžete sa o naše články podeliť s priateľmi a v celiatických skupinách na sociálnych sieťach.

Objavte ďalšie články na tému celiakia:

Zobraziť všetky články o celiakii: